Farklı metallerin sürtünme kaynağı ile kaynak işlemi ve kaynak parametrelerinin sürtünme kaynağı üzerine etkisi
  1. Tez No: 23162
  2. Yazar: NAFİZ KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET' Gelişen teknoloji ile birlikte bir çok yeni üretim metodu da ortaya çıkmakta, bu sayede imal edilen mamullerin maliyetinde büyük bir yekun teşkil eden zaman, malzeme ve işçilik 9ibi bir çok işlemde büyük ekonomik tasarruf -sağlanmaktadır. Günümüzde bilhassa -farklı metalurjik yapıya sahip malzemeler birleşik olarak endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır. Oysa farklı metalurjik yapıdaki farklı mekanik özellikler gösteren malzemelerin birleştirilebilmeleri bilinen usullerle hem zor nemde ekonomik olarak birleşik olarak kullanılmanın sağlayacağı ekonomikliğin üzerinde bir maliyet getirmektedir. Yeni ve özel bir kaynak usulü olarak sürtünme kaynağı ile bu. 'tür malzemeleri kalayca birleştirebilmek ve bu sayede enerjiden, işçilikten, zamandan ve malzemeden tasarruf sağlayarak başka metodlarla imal edilen mamulleri bu metodla çok daha ucuza istenilen mekanik özelliklerde imal etmek mümkündür. Bu çalışmada sürtünme kaynağı ile farklı metalurjik özellikteki metallerin birleştirilmeleri Fakültemizde kurulan sürtünme kaynağı deney tezgahında gerçek1eştirilmiş vs değ işi k kayna k parametrelerinde (devir sayısı, kaynak süresi, yükleme ve kaynak basıncı) değişik metalurjik özellikteki (Al, St42 çelik, H221Ö çelik ve Cu) malzemeler sürtünme kaynağı ile kaynaklanmışlardır. Daha -sonra bu numunelerin mekanik özellikleri ve kaynak bölgesindeki mikroyapı ve sertlik dağılımı incelenmiş ve ayrıca kaynak parametrelerinin değişiminin mekanik özellikler ile sertlik ve mikroyapı üzerindeki etkisi istatistik analize tabi tutularak kaynak parametrelerinin bu özellikler üzerindeki etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY New method are introduced which reduces the cost, time material and labour in developing technologies. The complex structured material ara widely used in today's industry. To produce this material is rather costly and sometimes difficult to make such as joining parts. However, it becomes easy to weld two dissimilar materials using a -friction welding process with law cast. This also provides saving job - time and labour. The resultant weld has improved mechanical properties. In the present study, the friction welding of dissimilar materials ar