Binek otolarında kullanılan modern soğutma sistemlerinin yerli otolardaki klasik sistemlerle karşılaştırılması
- Tez No: 23163
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Till ÖZET içten yanmalı motorlarda, çalışma şekli gereği her silindir için, dakikada 1100 - 1600 defa yanma odasına alınan yakıtın yakılmasıyla ortaya çıkan ısının ürettiği 2000 C civarındaki sıcaklığın, çevrimin başlangıcında tekrar normal emme zamanı sıcaklıkları seviyesine düşürülmesi amacıyla, çeşitli soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Bu araştırma, motorda söz konusu soğutma sistemlerinin kullanılması sonucu ortaya çıkan, % 30 civarındaki ısı kayıplarını en alt düzeye düşürebilen ve soğutma sisteminden beklenen görevleri en iyi şekilde yerine getirebilen nisbeten yeni uygulamaların incelenmesini, klasik sistem olarak adlandırılan eski tip su soğutmalı sistemlerle, genellikle yerli otolarda geniş çapta uygulanmakta olan ve modern sistemler olarak adlandırılan yeni tip su soğutmalı sistemlerin, performanslarının laboratuvar şartlarında karşılaştırılmasını kapsar. Yıllardır kullanılmakta olan su soğutmalı sistemlerin ihtiyaçlar doğrultusunda, geliştirilmiş şekli olan modern sistem lerin, klasik sistemlere göre motor fren beygir gücünde % 1 ila % 4 artış, yakıt tüketiminde % 1 ila % 5 tasarruf ve gürültüde de 1.5 ila 2 dbA civarında azalma gibi bir kaç konuda önemli sayılabilecek iyileşmeler sağladığı deneyler yoluyla gösteril- mi şti r.
Özet (Çeviri)
IX SUMMARY In the internal combustion engines, clue to their working pattern a combustible mixture is introduced into the combustion chamber of each cylinder for about 1J00 to 1600 times per minute. Due to the combustion, the temperature uses to about 2000 C. Various cooling systems are used to lower the temperature to the levels normally associated with the begining of intake strokes. This study involves a comparison of the well known conventional cooling system with the newer applications where either a viscous - fan is incorporated into the cooling system. Numerous experiments performed on a fan cylinder 1600 cm Ford enaine under laboratory condition at various loads and RPMs showed that an improvement of 1 % to 4 % in the brake horsepower and 1 % to 5 % in the fuel economy was achievable. A reduction in the. noise level of 1.5 to 2 dbA was also absorved.