Toplam verimli bakım uygulamalarının ekipman performansına etkilerinin incelenmesi ve özel sektörde bir uygulama
The effectiveness of total productive maintenance implementations on equipment performance and a survey in private sector
  1. Tez No: 231624
  2. Yazar: METİN ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Tedarik ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu çalışmada, öncelikle teknoloji yoğun üretim alanları için geliştirilmiş olan Toplam Verimli Bakımın, hazır giyim sektöründe ekipman performansına etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, hazır giyim sektöründe faaliyet gösteren Hugo Boss İzmir Gömlek Fabrikasındaki Toplam Verimli Bakım uygulamaları incelenmiştir. İlgili veriler değerlendirilerek Toplam Verimli Bakım uygulamalarının ekipman performansı kriterlerinden ekipman güvenilirliği, ekipman bakım yapılabilirliği ve ekipman kullanılabilirliğini artırdığı belirlenmiştir. Ekipman performansına katkılarının yanında Toplam Verimli Bakımın, iş kazaları, iş kazalarına bağlı iş günü kayıpları ve enerji tüketimini azalttığı; çalışanlar tarafından yapılan iyileştirme önerilerinin miktarını artırdığı ortaya çıkarılmıştır.Bu tespitler ışığında Toplam Verimli Bakım yaklaşımının emek yoğun bir yapıda bulunan hazır giyim sektöründe uygulanması durumunda, şirket verimliliğine ve genel anlamda iş başarısına katkı sağladığı ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, Total Productive Maintenance, which has been primarily developed for technology-intensive industries, and its effects on equipment performance in ready-to-wear industry have been resaerched. In the study, Total Productive Maintenance applications in Hugo Boss Shirt Plant in İzmir, which has operations in raedy-to-wear industry, have been analysed. After the assessment of related data, it is revealed that Total Productive Maintenance implications increase the reliability, maintainability and availability of equipment. Beside its contributions to equipment performance, it has been discovered that Total Productive Maintenance activities decrease industrial accidents, day losts due to industry accidents and energy consumption while increasing the number of suggestions made by workers.In the light of the foregoing, it is revealed that Total Productive Maintenance, when implemented in labor-intensive ready-to-wear industry, makes contributions to company productivity and overall business success.