Jandarma'nın suçlulara ilişkin algılarının incelenmesi
Gendarmerie's perception on criminals
- Tez No: 231628
- Danışmanlar: DR. GÜLÇİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Jandarma personeli, mesleği gereği suç ve şüpheliler ile sık sık iletişim halindedir. Bu tür mesleki tecrübeler, kişilerin algılamalarında farklılıklar oluşmasına neden olabilmektedir. Bu çalışma, Jandarma personelinde suçlu algılamasının var olup olmadığını ve bu algılamanın sivillerden farklı olup olmadığını konu almıştır.Çalışmada, Jandarma personeli ve siviller olmak üzere 287 kişiye anket uygulaması yapılarak, Jandarma ile siviller arasında mesleki algı farklılaşmasının etkisi olarak, kişileri algılamada farklılıklar olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Ayrıca Jandarma personelinin algı farklılaşmasını etkileyebileceği düşünülen, doğum ve yaşam yerleri, görev süresi ve iç güvenlik birliklerinde çalışma durumu gibi faktörler de incelenmiştir.Sonuç olarak; Jandarma personeli ile siviller arasında suçlu algılamasına yönelik olarak farklılaşma olduğu, Jandarma personelinin de kendi statüleri (subay, astsubay, uzman jandarma) arasında algı farklılaşması olduğu, Jandarma personeli üzerindeki en büyük etkenin de iç güvenlik birliklerinde çalışmak olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Gendarmerie personnel naturally have often confronted with crime, criminality and suspects. This sort of occupational experiences may cause differences in their ways of perception. In this study, given the fact that Gendarmerie personnel would have the perception of crime and criminality, it was taken that their perception would differ from civilians.In this study, 287 people, including both Gendarmerie personnel and civilians, were given questionnaires in order to indicate whether there is a disparity of perceptions with a view to crime and criminality due to occupational differerences between Gendarmerie personnel and civilians.In addition, other factors such as place of birth, homeland, duty period, assignment in law enforcement units were also examined carefully which considered to have possible effects on perception differences of Gendarmerie personnel.As a result, it has been concluded that there has been a disparity between Gendarmerie personnel and civilians towards the perception of crime and criminality. Even among Gendarmerie personnel with regard to their status (officers, Non-commissioned officers and specialized Gendarmerie sergeants) there has been a disparity of perception towards crime and criminality and performing duty in internal security units has been found as the most significant factor on Gendarmerie personnel which determine their ways of perception on the issue.