Orta Asya'da güvenlik sorunları ve bölgeye yönelik işbirliği girişimleri
Central Asian security issues and cooperative initiatives
- Tez No: 231629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİTAT ÇELİKPALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
- Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bölgesel güvenlik sorunlarının, bölgesel işbirliği girişimleri ile çözülüp çözülemeyeceği, işbirliği yapılanmalarının, bölgesel sorunların çözümüne katkı sağlayıp sağlamadığı sorularına cevap aranması bu çalışmanın hareket noktasını oluşturmaktadır.Çalışmada, Sovyetler Birliği'nin dağıldığı 1991 yılından itibaren Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT), Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü (KGAÖ), Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) ve NATO gibi güvenlik ve işbirliği yapılanmalarının Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan'dan oluşan Orta Asya'nın güvenlik sorunlarının çözümüne yönelik katkıları analiz edilmiştir.Sonuç olarak; bölge güvenlik sorunlarından hangilerinin, ne derecede, çözüme kavuşturulduğu, hangilerinin potansiyel olarak bölge güvenliğini tehdit ettiği ve işbirliği yapılanmalarının bu güvenlik sorunlarının çözümündeki rolü ve katkısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Whether regional issues can be resolved as a result of regional cooperation initiatives and whether cooperation organizations contribute to resolution of regional issues constitute the point of departure for this study.This thesis analyzes the contributions of cooperative organizations and initiatives like Commonwealth of Independent States (CIS), The Collective Security Treaty Organization (CSTO), The Shanghai Cooperation Organization (SCO) and NATO?s Partnership for Peace (NATO?s PfP) programme in solving Central Asian security issues.As a result, this study describes which issues are resolved and to what degree they are resolved, which problems have the potential to continue to threaten the regional security and the role the security organizations played in solving the aforementioned issues.