Altın ve palladyumun amberlit XAD-7 reçinesinde zenginleştirildikten sonra spektrofotometrik tayinleri
  1. Tez No: 23164
  2. Yazar: SEVAL IŞILDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Amberlit XAD-7 reçinesi ile dolgulu mini kolon kullanımıyla kompleks ortamlarda altın ve palladyumun kanti- tatif geri kazanılarak bromo kompleksleri halinde spektro- fotometrik tayinlerin gerçekleştirildiği bir ayırma yöntemi sunulmuştur, önce ayırma yöntemi HN03, NaBr ve KSCN derişi mi, örnek hacmi ve reçine miktarı gibi çeşitli değişkenler için optimize edildi. Optimize edilen yöntem, ham bakırın elektrolitik saflaştırılması sırasında oluşan anot çamuru örneklerinden altın ve palladyumu ayırmak için uygulandı. Analiz edilen anot çamur undaki altın ve palladyum deriş imle ri sırasıyla 996 ±5 ve 3.710.3 pg/g bulundu, örneği çözme, ayırma ve spektrofotometrik tayini kapsayan yöntemin bağıl standart sapması genel olarak 0.030 (N=7) civarında dır. Yöntemin doğruluğunu test etmek için, çamur örneğindeki altın ve palladyum DCP-AES, standart ekleme yöntemi ve fab rikada kul lanı lanı lan bir referans yöntemle de tayin edildi. Sonuçlar birbirleri ile mükemmel uyuşmaktadır. İÜ
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, a separation method has been introduced in which gold and palladium are quantitatively recovered from a complex media using a short chromatographic column filled Amberi ite XAD-7 resin, followed by their spectrophotometric determinations as bromo complexes. At first the separation method was optimized for various parameters such as HNO3, NaBr and KSCN concentrations, sample volume and resin amount. The optimized method was applied to the separation of gold and palladium from anodic slime samples which are optained during the electrolytic purification of raw copper. The concentrations of gold and palladium in the analysed anodic slime were found as 996 ± 5 and 3.7 ± 0.3 M?/g respectively. The relative standart deviation of combined method of sample dissolution, separation and spectrophotomet ric determination (N=7) was generally about 0.030. To test the accuracy of the introduced method, gold and palladium in the slime sample were also determined using DCP-AES, standart addition method and a reference method used in the factory. The results agree quite well with each other. iv