Kocaeli bölgesinde e-devlet uygulamalarından yaralanma sıklığına etki eden faktörler
Factor affecting on use of e-government application on Kocaeli region
- Tez No: 231657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN SİLAHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında, özellikle son on yıllık dönemde dünyada hızla yaygınlaşan Internet teknolojisinin getirdiği olgular arasında önemli bir yere sahip olan e-devlet konusu irdelenmektedir. Türkiye özelinde ele alınan e-devlet konusu, e-devlet çalışmalarının Türkiye'de kat ettiği yol ve geldiği nokta itibariyle ele alınırken, gerçekleştirilen çalışmalara ait toplumsal boyut da incelenmekte ve durum saptaması yapılmaktadır.Çalışmanın birinci bölümünde bilgi, bilgi toplumu ve bilgi teknolojileri gibi temel kavramlara değinilmektedir.İkinci bölümde, e-devlet in anlam ve önemleri, niçin e-devlet in gerekliliği ve hukuki alt yapısı gibi temel kavramlarla beraber diğer ülkelerdeki e-devlet uygulamaları ve son olarak da Türkiye'deki e-devlet uygulamalarına değinilmiştir.Tez çalışmasının üçüncü bölümü ise, devlet vatandaş boyutu ile ele alarak vatandaşların bazı e-devlet uygulamalarından yararlanma sıklıklarını, vatandaşların ele alınan e-devlet uygulamalarından yararlanma sıklığına bireyin demografik özellikleri, bilgisayar okur yazarlık düzeyi, kullanım maliyeti değerlendirmesi ve günlük hayatında Internet kullanma düzeyinin etkilerini incelemek gibi kavramlarla yapılan bir anket çalışması ve sonuçlarına değinilmiştir.Çalışmanın son bölümü olan dördüncü bölümde ise, yapılan anket çalışmasının sonuçlarının irdelenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study of thesis, the e-government subject which has an important place among the notions that internet technology has brought is explicated. While the e-government subject is handled by taking Turkey into consideration; the progress e- government studies have made and the point it reached are analyzed, the social dimensions belonging to the actualized studies were examined and a situation determination is made.Basic concepts are mentioned such as knowledge, knowledge society and knowledge technology in the first section.Applications of e-government in Turkey?s and other countries? are mentioned with concepts of meaning and importance of e-government, need of e-government in the second section.A questionnaire and it?s results that is done with concepts such as frequency of using e-government applications with individual?s demographic properties, computer literacy level, evaluation of using cost and examining effects of level of using Internet in daily life are presented in third section by considering state and citizen dimension.Results of questionnaire are discussed in the last section.