KOBİ'lerde sermaye yapısı ve kar dağıtım politikasının büyüme üzerine etkileri
The effects of capital structure and dividend policy on growth in SMEs
- Tez No: 231658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HASAN EKEN, PROF. DR. NİYAZİ BERK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 476
Özet
KOBİ ler genel anlamda ekonomileri oluşturan öğelere bakıldığı zaman etkinlik anlamında en yoğun yapılanmalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar yoğun etkisi olan bu işletmelerin özelliklerinin tam anlamıyla incelenerek elde edilecek sonuçlara göre belli bir genellemeye gitmek mümkün olacaktır. Global anlamda her ülke kendi KOBİ leri hakkında çok ciddi araştırmalar yaparak karşılaşılan sorunları ve bu sorunların çözüm yollarını araştırmaktadır. Bu araştırmalarla hangi özelliklere sahip olan KOBİ lerin finansal anlamda ne kadar güçlü oldukları ortaya konulmakta ve zayıf olan işletmeler için neler yapılacağı ortaya konulup uygulanmaya başlanmaktadır. Çünkü finansal yapısı ve dolayısıyla da sermaye yapısı güçlü olan işletmeler genellikle büyüme yolunda oldukça önemli başarılara imza atabilmektedirler. Diğer taraftan finansal yapısında zayıflık olan işletmeler ise karşılaştıkları sorunlar karşısında oldukça güç durumlara düşebilmektedirler.Bu çalışmanın amacı ülkemiz ekonomisinin temelini oluşturan KOBİ lerin sermaye yapısı ve kar dağıtım politikasının büyüme üzerine ne gibi etkileri olduğunu araştırarak hangi sermaye yapısı, finansman yapısı ya da kar dağıtımında hangi dağıtım politikasını izleyen KOBİ lerin büyüyüp büyüyemeyeceğini ortaya koymaktır. Yapılmış olan bu tez çalışmasında sermaye yapısı güçlü olup kendi özsermayesiyle hayatına devam etmeye çalışıp çok fazla borçlanma yolunu seçmeyen, finansman yapısını her zaman güçlendirmeye çalışan, kapasite kullanımı ve dolayısıyla cirosunu artırmaya çalışan ve ortaya çıkan karı ortaklara dağıtmayıp sermayesini güçlendirmek için işletmede tutan KOBİ lerin büyüdükleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
SMEs are the most intense structures in activities of elements of economy. Analyzing their economically effective features makes possible to make generalizations. Globally every country research their own SMEs to investigate problems faced and to find remedies to overcome these problems. With this research, it is possible to find out which features make these SMEs financially sound at what degree and what can be done as a remedy for financially weak enterprises. This is because enterprises with a sound financial structure and therefore with a strong capital structure are generally high achievers, and enterprises with weak financial structure may face quite serious problems.This study aims at both finding out the effects of the capital structure and profit sharing policies of the SMEs, which form the basis of the economy of our country, on the economic growth and to reveal which policies of the SMEs as to the capital structure, financial structure or profit sharing result in a positive growth. Results indicate that SMEs those have a sound capital structure and those use its own capital rather than being loan contracted have a positive growth. These successful SMEs also search for ways to strengthen their financial structure at all times, try to increase the use of their capacity and thus their turnover, and use their profit to strengthen their own capital rather than sharing it among the shareholders.