PC tabanlı veri toplama kartı
  1. Tez No: 23168
  2. Yazar: MURAT ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Analog gerçek dlinyadaki voltaj sinyalleri bilgisayar veya /jP ile haberi esebilmek için sayısal forma dönUştUrtilmek zorundadır. Analog sinyalleri sayısala dönüştürmek“veri toplama”nın aslını teşkil eder. Bu çalışmada harici sensör ler den gelen işaretlerin alınıp, IBM veya uyumlu PC/XT/ AT tipi bilgisayarlar vasıtasıyla islenmesi gayesi ile, bu tip bilgisayarların kullanıcıları için ayrılmış si ot 'una uygun bir“veri toplama kartı”geliştirilmiştir. Birinci bölümde, veri toplama sistemi temel olarak verilmiştir. İkinci bölümde, veri toplama sistemini oluşturan kısımların teorisi verilmiştir. üçüncü bölümde, geliştirilen veri toplama kartının donanım ve yazılımları verilmiştir. Son bölümde ise elde edilen sonuçlardan bahsedil iştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Analog voltage signals of real world are to be converted to digital forms to communicate with computers or microprocessors. To convert analog signals to digital signals is the main principle of data acquisition. In this study, it is developed a data acquisition card to get the signals from extenal sensors and process then with IBM or compatible PC /XT/AT computers. This card is suitable for slots allocated for this type of computer users. In the first chapter, basically data acquisition system is introduced. In the second chapter, the theory of sections that forms data acqisition system is given. In the third chapter, the hardware and software structure of the data aquisition card is introduced. In the last chapter, results obtained are explained. II