Uleinin total sentezine giriş
  1. Tez No: 23169
  2. Yazar: ZÜLBİYE ÖNAL KÖKBUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA KEPEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışma (+ ) Uleinin total sentezi olarak planlanan çalışmanın, girişini oluşturan bir bölümdür. Indol Alkaloitlerinin bir örneği olan ( + ) Ulein, kalp atışlarını düzenleyici olarak kullanılan önemli bir alkaloiddir. Günümüzde“Eburneum”bitkisinden ekstrakte edilerek elde edilmekte dir. ( + ) Uleinin total sentezini gerçekleştirme çalışmalarımızın bu bölümünde, 4. Etilsiklo- hekzanol'un yükseltgenmesinden elde edilen 4-Etilsiklohekzanon ile azot atmosferinde, Fe- nilhidrazin hidroklorür'den"Fischer-lndor reaksiyonu mekanizmasına göre, 3-EtiM, 2, 3, 4 - tetrahidrokarbazol elde edildi. ifetaM» bir bileşik olan bu üründen, periyot asidi ile yükseltge- me reaksiyonu sonunda, 3-Etil-l-oxo- 1, 2, 3,4 - tetrahidrokarbazol elde edildi.
Özet (Çeviri)
Summary This study planned as the Total Synthesis of (T ) Ulein constitudes the introductory secti on. (+ ) Ulein a sample of Indole Alcholoids is an important alcoholoid used as the arranger of heart pulses today. It is obtained from Eburneum by extracting. In this pari of the study of total synthesis of (+. ) Ulein, 3-Ethyl - 1, 2, 3, 4-tefrahydro carbazol has been obtained from Phenylhydraziniurn hydrochloride in the atmosphere of nitrogen and 4-Ethyl-cyclohexanon.which has been received from oxidated 4-Ethyl-cyclohexanol acording to the mechanism of Fischer-lndole reaction. As a result of periodate acid and oxidation reacti on. 3-Ethyl-i-oxo- 1, 2, 3, 4-tetrahydrocarbazoI has been obtained from this Aricyclic, com pound. VI