IBM PC için veri işlem ve kontrol sistemi
  1. Tez No: 45269
  2. Yazar: FATİH İBRAHİM CİRİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENSAR GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
oz Dış dünyadan klasik veri toplama yöntemlerinin fazla zaman alması, ölçümlerin insan faktöründen gelecek hatalara açık olması ve gürültü izolesinin bulunmamasından dolayı sonuçların doğruluğu kötü yönde etkilenmektedir. Bundan dolayı bugün endüstride; makine otomasyonu veya kontrol olayları, insan müdahalesini minimuma çekerek tamamen otomatik olarak yapılmaktadır. Veri Toplama Sistemleri (DAS, Data Acquisition System) günümüzde çok popüler bir konu olup birçok uygulama alanları vardır. Çok Fonksiyonlu Veri Toplama Kartları ile endüstride; makine otomasyonu, işlem gözlenmesi ve kontrolü, üretimi, sinyal analizi ve buna benzer daha birçok kontrol ve analiz yapmak mümkündür. Tüm bu bilgiler ışığında IBM JPC tabanlı, Çok Fonksiyonlu Veri Toplama Kartı tasarlanmıştır. Piyasada mevcut olan Veri Toplama Karılan incelelenip, veri toplamanın kriterleri ortaya konulmuştur, bununla birlikte tasarım esnasında dikkat edilmesi gereken faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to design a Multifunction Data Acquisition Board for IBM PC. First, the general structure of the Data Acquisition Boards available in the market was examined and then, the criteric of the data acquisition were derived. A data acquisition system which has two basic parts; analog and digital, was designed using a modüler approach. Each module was explained in detail one by one. Some modules of the designed DAB, such as 8/16 bit read/write, system control signals, decoder, control registers, limiter, analog multiplexers, analog switches and hardware/software gain adjustment were implemented practically. The performance and limits of these modules, relation between hardware and software. Finally, the application areas of this board and future work which could be done on the board are explained.