A Computer based data acquisition and signal processing system for measuring the baroreceptor sensitivity
Bilgisayar tabanlı veri toplama ve sinyal işleme sistemi ile baroreseptör duyarlılığının ölçülmesi
- Tez No: 119910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ARICA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
oz YÜKSEK LİSANS TEZİ A COMPUTER BASED DATA ACQUISITION AND SIGNAL PROCESSING SYSTEM FOR MEASURING THE BARORECEPTOR SENSITIVITY N. FIRAT İNCE ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ELEKTRİK-ELEKTRONİK ANA BİLİM DALI Danışman : Yrd. Doç. Dr. Sami ARİCA Yıl:2002 Sayfa 65 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Sami ARICA Prof. Dr. A: Hamit SERBEST Prof. Dr. Ahmet BİRAND Bu çalışmada baroreseptör duyarlılığını ölçen bilgisayar tabanlı bir veri toplama ve işleme sistemi geliştirilmiştir. Elektrokardiyogram(EKG) ve Kan Basıncı(KB) sinyalleri Hewlett Packard biyogörüntüleme sistemi ve endüstriyel veri toplama kartı aracılığıyla kaydedilmiştir. Her iki işaret eşzamanlı olarak bilgisayar ekranında görüntülenmiştir. Kaydedilen veriler özellik çıkartma algoritmaları ile analiz edilerek EKG işaretine ait R noktalan ile KB işaretine ait sistolik ve diyastolik noktalan tespit edilmiştir. Bu noktalardan yaralanılarak iki kalp atım arası süre (RR) ile ardışık sistolik ve diastolik noktalan hesaplanmıştır. Baroreseptorler kalp atım hızını kan basıncına göre ayarlayan mekanizmalar oldukları için, her iki işaretin birbirleri ile ilişkili olduğu noktalar bulunmaya çalışılmıştır. Bu noktaların tespiti istatistiksel analiz metotlarından yaralanılarak gerçekleştirilmiştir. Son olarak baroreseptör duyarlılığının sayısal değerinin elde edilmesi için lineer regresyon analizinden faydalanılmıştır. Anahtar kelimeler : Baroreseptör, Elektrokardiyogram, Sistolik Kan Basıncı, Diyastolik Kan Basıncı, Veri Toplama II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MSc THESIS A COMPUTER BASED DATA ACQUISITION AND SIGNAL PROCESSING SYSTEM FOR MEASURING THE BARORECEPTOR SENSITIVITY N. FIRAT İNCE DEPARTMENT OF ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERING INSTITUE OF NATURAL AND APPLDZD SCD3NCES UNIVERSITY OF ÇUKUROVA Supervisor : Yrd. Doç. Dr. Sami ARICA Year:2002 Pages: 65 Jury : Yrd. Doç. Dr. Sami ARICA Prof. Dr. A. Hamit SERBEST Prof. Dr. Ahmet BİRAND In this study, a computer based data acqusition and signal processing system has been developed for measuring the baroreceptor sensitivity. Electrocardiogram and Blood Pressure signals has been acquired by using Industrial data acqusition card and Hewlett Packard biomonitoring system. Real time monitoring of both signals is made on PC Monitor. Collected data was proceed with feature detection algorithms to find QRS points of ECG and systolic and diastolic points of arterial blood pressure. This anaylsis provided to get the tachometer ( RR ) of electrocardiogram and beat to beat amplitude variations ( SP ) of blood pressure. Since the baroreceptor sensitivity is the change in the heart rate due to the change in the blood pressure, the relationship between SP and RR was analysed. The analysis was made by using statistical methods. At last linear regression analysis is applied to measure the baroreflex sensitivity. Key words : Baroreceptors, Electrocardiogram, Systolic Pressure, Diastolic Pressure, Data Acqusition