Web tabanlı cbs ile Bergama'nın turizm coğrafyasında kültürel miras değerlendirmesi
Evaluation of cultural heritage in tourism geography of Bergama with web based gis
  1. Tez No: 231682
  2. Yazar: MERYEM SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖZDE EMEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler, birçok sektörde olduğu gibi turizmde de etkisini göstermektedir. Bu teknolojiler içinde en çok dikkat çekenlerden biri olan coğrafi bilgi sistemleri turizm ve tanıtım etkinliklerinde önemli bir avantaj sunmaktadır. Bergama'da turizmin temelini oluşturan birçok çekicilik bulunmaktadır. Kozak yaylası ve çevresinin sahip olduğu vejetasyon zenginliği, ilçenin çeşitli yerlerinde yer alan termal su kaynakları, bunun yanında tarihi ve kültürel çekicilikler sınıflandırılmasında yer alan kültürel mirasını oluşturan Akropol, Asklepion, Kızılavlu, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerini yansıtan çeşitli yapılar başta olmak üzere, kültürel yapısı, kermesi, yiyecekleri, el dokuması halılar gibi etnografik özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.Bergama'nın antik dönemden günümüze tarihle, kültürle yaşayan ve kültürü yaşatan bir ilçe olması, buradaki tarihi ve kültürel varlıklara paha biçilmez değer katmakta, bu nedenle Dünya Kültürel Miras Listesinde yer almaları gerekmektedir. Bu gereklilik üzerine kültür varlıklarının tespiti, korunması, izlenmesi, sergilenmesi, yayınlanması ve yönetimi aşamalarının tümünde, kültür varlıkların envanteri ve kültürel miras haritalarının oluşturulmasında ve bunların gelecek nesillere korunarak aktarılmasında bilgi teknolojilerinin etkin olarak kullanımında CBS uygulaması önemli araçlardan biridir.Bergama'da kültürel mirasın tanıtımında CBS'nin kullanılması birçok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar; kaliteli grafik veri tabanı sağlaması, zengin görsel öğeler içermesi, bilgiye ulaşmayı ve bilginin güncellenmesini ayrıca yönetimini kolaylaştırması, kültürel miras olarak değerlendirilen alanların düzgün ve doğru bir şeklide kayıt altına alınmasını, kültürel miras değerlerinin fiziki ve beşeri çevre ile ilişkili sorgulamalarının yapılabilmesi ve kültürel miras envanterinin mekansal ve sözel sorgulamaları kolayca yapılabilmesi şeklinde sıralanabilir.Bergama Kültürel Varlıklar Envanter Bilgi Sisteminin Web tabanlı CBS'ne entegre edilmesi ile kullanıcıların sistemde yer alan verilere kolayca ulaşıp, çeşitli uygulama ve sorgulamaları internet ortamında yapabilmeleri sağlanmıştır. Sonuç olarak Bergama'nın sahip olduğu turistik çekiciliklerin tanıtımı, zaman ve paradan tasarruf edilerek, turizme olan ilginin artmasına katkı sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, utilization of computer technology also affect the tourism sector. One of the most important technology in these are the Geographical Information Systems (GIS). These systems presents an important advantage to the tourism. In Bergama there are lots of attraction which are the basic of the tourism. The vegetation wealthinnes which Kozak highplatean and its environment has spring water sources where takes places in different parts of the town, in addition to these Akropol, Asklepion, Kızılavlu, Seljuk and Ottoman period which is existed in the classification of cultural inheritance become importance such as with its cultural structure, festival, food, handmade carpets with its ethnographic features.Bergama is the town which lives with history and culture and also these reasons gives value to the historical and cultural things, so they must be in the list of World Cultural Heritage. To this necessity, determination of all culture existence, its protected, its followed, its slowed, its publisment and managed, culture presence inventory and forming cultural heritage map and by protecting their transferring to the next generation. GIS is one of the vehicle by using effectively into the information technology.In Bergama at the introduction of cultural heritage usage of GIS gives lots of advantages. These advantages can be listed as providing qualified graphic database, including rich visual elements, simplification of the achievement of data and updating the information also the method, registration of realms assessed as cultural heritage in an accurate way, investigation of cultural heritage with respect to physical and human environment and regional and lingual heritage inventory in an easy way.The users who reach easily to the data which is existed in system, have been provided various usage and queries into the internet with the integration to the Bergama Cultural Existence With Web Based GIS. Consequently with the introduction of the attractiveness which Bergama has, has been tried to provide increasing of interest to the tourism by saving time and money.