Kazimir Maleviç ve Süprematizm
Kasimir Malevich and Suprematism
- Tez No: 231683
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ KUYULU ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Kazimir Maleviç 20.yy başında yaşamış bir ressamdır. Özgün bir sanat akımı yaratmıştır, nesnesiz sanat alanında bir öncüdür.Maleviç'in sanatı ve kuramları nesnesiz sanat alanında çok etkili olmuşlardır. Bu yüzden modern sanat önemli bir yere sahiptir ve bu dönemin önemli kişilerinden biridir.Malevich ve Süprematizm hakkında dünya genelinde birçok araştırmacı yayınlar yapılmaktadır. Ancak Türkiye'de Maleviç'in sanat akımı ve kuramları hakkında yeterli bilgi yoktur ve kuramları Türkçeye çevrilmemiştir. Bu çalışmada esas amacımız Maleviç'in sanat anlayışını ve kuramlarını Türkiye'de bilinmesini sağlamak ve sanat tarihi içerisinde yerini almasını sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
Kasimir Malevich is painter and a philosopher in the beginning of 20th century art. He created an original art style and he was pioneer of non-objective art. Thus he has an important role in modern art and he is one of the main figures of modern art era.Malevich?s art and theory was one of the most effective non-objectivist art of modern art. But Malevich and Suprematism was ignored for a long time. Today in all around the world art historians, researchers are doing researchers and making publications.Malevich?s art movement is very less known in Turkey and his art theories are never translated in Turkish. In this work we tried to explain his art and theories in Turkish and try to locate his importance in art history.