Moda oluşturma sürecinde stratejik planlama ve halkla ilişkilerin rolü
Strategic planning in fashion creation and the role of public relations
- Tez No: 231684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. Z. BERİL AKINCI VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
?Moda Oluşturma Sürecinde Stratejik Planlama ve Halkla İlişkilerin Rolü? başlıklı yüksek lisans tezinde amaçlanan; moda oluşturma sürecinde stratejik planlamanın yerini ortaya koymak ve bu konuda iletişim temelli bir disiplin olan halkla ilişkilerin önemine dikkat çekmektir.Bu amaç çerçevesinde hazırlanan tez, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, moda kavramı ve yayılma alanı üzerinde durulmakta, tarihsel gelişimi içinde moda olgusu ele alınmakta, Türkiye'de modanın temellerine değinilerek günümüzde moda olgusunun nasıl anlaşıldığı ve geliştiğine değinilmektedir. Bu bölümde moda oluşturma ve benimsenme süreci ayrıntılarıyla ele alınmaktadır.Tezin ikinci bölümünde, tasarım, tasarımcı, modacı, ürün gibi bireysel faktörlerle; kitle, kitle psikolojisi, psiko-sosyolojik etkenler, sosyal sınıf, trendler, etkileşim, değişim, cinsiyet, yenilik, kültür ve sanat gibi çevresel faktörlerin modayla ilişkileri ele alınmakta ve moda oluşturma sürecinde önemleri açıklanmaktadır.Üçüncü bölümde, stratejik planlamanın geçmişi ele alınarak, strateji kavramı ve strateji oluşturma şekilleri üzerinde durulmaktadır. Strateji geliştirmek için yönetimin rolüne değinilerek nasıl bir yol izlendiği açıklanmakta, stratejik planlamanın dünü ve bugünü ayrıntılarıyla ele alınarak stratejik planlama süreci açıklanmaktadır.Tezin dördüncü bölümünde, moda oluşturma sürecinde stratejik planlama irdelenerek, bu sürecin nasıl yapılacağına dair birer örnek şekil oluşturulmuştur. Bu bölümde ayrıca, moda oluşturma sürecinde halkla ilişkilerin yerine değinilerek, iletişim ve tanıtım çalışmalarının moda oluşturma ve yayılma süreci için önemi ayrıntılarıyla ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the thesis titled ?Strategic planning and the public relations? role on the process of creating fashion? is to determine the place of strategic planning in creating fashion and to emphasize the important role of public relations, which is a communications centered discipline.The thesis which has been prepared in this frame of work has four sections. In the first section, the fashion concept and its affecting area is studied while the development of the fashion concept is examined in its historical context. In this section, the processes of creating fashion and internalization are also studied in details.In the second section, the relationships between fashion and individual factors such as design, fashion designer, product and stylist and environmental factors such as masses, mass psychology, psycho-sociological factors, social classes, trends, interactions, change, gender, culture and art, and creativity are studied.In the third section, the history of strategic planning, the meaning of strategy and the creation of strategy have been explained.On the forth section, strategic planning is examined in the process of creating fashion and examples on how to manage this process are given. In this section, the importance of public relations on the creation of fashion is discussed, examining the importance of the communication and introduction studies in detail.