Markalaşma kararlarının ihracat çalışmalarına olan etkisi Tokat ili sanayi işletmeleri üzerine bir uygulama
To mark decision export effect
- Tez No: 231689
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN DAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmanın amacı, Tokat ili ve İlçelerinde faaliyet göstermekte olan sanayi işletmelerinin marka yaratma ve ihracat çalışmalarına olan katkılarının analiz edilmesi ve incelenmesidir. Bu amaçla 47 sanayi işletmesi üzerinde anket çalışması yapılmış ve toplanan sonuçlar spss for windows 11.5 paket programı ile değerlendirilmeye tabi tutulmuştur.Dört bölümden oluşan bu araştırmanın birinci bölümünde Marka'ya ilişkin genel tanımlar yapılmış, marka'nın özellikleri ve diğer hususları ile ilgili bilgilere yer verilmiştir.İkinci bölümde, Marka oluşturulması ve yönetilmesine ilişkin bilgilere yer verilmiş örnek modeller anlatılmış, ayrıca marka yaratılması ve tutundurulması için neler yapılması gerektiğinden söz edilmiştir.Üçüncü bölümde ise Tokat ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren sanayi işletmeleri içerisinden ihracat yapan 47 sanayi işletmesi üzerine marka oluşturulması ve ihracata katkılarını konu alan anket çalışması yapılmış ve toplanan bilgiler analiz teknikleri kullanılarak incelenmiştir.Dördüncü bölüm yapılan çalışmanın son bölümüdür. Sonuç kısmı olarak da adlandırılan bu bölümde işletmelere marka ve marka yaratma ile ilgili eksik noktaları göz önüne alınarak önerilerde bulunulmuştur. Çeşitli işletme örnekleri dikkate alınarak yine bu bölümde işletmelere yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This you investigate her aim and a slap province and show activity at your districts they operate industry you do not create a trademark export they work a analysis which your contributions become is done investigation. This 47 industries intend that she makes over treat public survey she works she has been done and for windovs the addition concludes spss 11.5 A package programMake qualities and her other matters have been done make?s defines related general at this researcher's who becomes comprised first section from four sections, and the place has been given to the related knowledges.A trademark is formed and is managed at a second section, models which is made a trademark she is made her serve and she is made her cling have understood besides, the place has been given to the related knowledges a remark which to gerek she is done has been done.Third part they operate the soot a slap province and the industry which shows activity at your districts at the section the 47 industries which do export inside she operates the mark on she is formed to the export the public survey whose contributions the subject takes she works she has been done The knowledges which become accumulated technical while used.A fourth section is you work her last section. You do not make to the mark and to the mark serve busines at this section which is made become after becoming has been existed at the related suggestions while taking offence a eye front. You do not make various treat model to take into consideration again busines at this my divided by while getting aimed solution suggestions have been developed.