An experimental study on reducing language anxiety in speaking classes through rational ? emotive behavioural techniques with reference to emotional intelligence
Konuşma sınıflarındaki dil kaygısının duygusal zekayla ilintili olarak akılcı-duygusal davranışsal tekniklerle azaltılmasına dair deneysel bir çalışma
- Tez No: 231690
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma dil kaygısını Akılcı-Duygusal Davranışsal Terapi Teknikleri ve Duygusal Zekâ uygulamalarıyla azaltmayı amaçlamıştır. Çalışma KTÜ Yabancı Diller Okulu'nda yapılmıştır. Çalışma bir karma yöntem çalışmasıdır ve araştırma deseni preexperimental ve quasi-experimental çalışmaların bir birleşimidir. Hem nitel hem de nicel veri toplama ve analiz teknikleri kullanılmıştır. 27 katılımcı çalışmaya katılmıştır. Akılcı-Duygusal teknikler ve Duygusal zekâ birleşimi dil kaygısına bir müdahale olarak kullanılmıştır. Duygusal günlükler, duygusal oluşumların analizi kâğıtları, araştırma günlüğündeki alan notları nitel veri araçları olarak ve Horwitz'in Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği ve iki bölümlü bir anket nitel veri araçları olarak kullanılmıştır. Sonuçlar Akılcı-Duygusal Davranışsal tekniklerin ve duygusal zekâ uygulamalarının önemli ölçüde dil kaygısını azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to reduce language anxiety through Rational Emotive Therapy techniques and Emotional Intelligence implications. This study was done at KTU School of Foreign Languages. It was a mixed-methods research and the research design was a combination of preexperimental and quasi-experimental studies. Both qualitative and quantitative data collection and data analysis techniques were used. 27 participants varying from pre-intermediate to intermediate participated in the study. REBT techniques and EI were used as a combined intervention to language anxiety. Emotional diaries, analyzing emotional happenings papers, and field notes in research journals were used as qualitative data instruments and Horwitz?s Foreign Language Classroom Anxiety Scale and a questionnaire with two parts were used as quantitative data instruments.The results show that REBT and EI reduced language anxiety significantly.