Bilgisayar ile sıcaklık kontrol sisteminin tasarımı
- Tez No: 23170
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
-III- ÖZET Bu çalışmada, endüstriyel alanda sık sık karşılaşılan sıcaklık kontrolüyle ilgili problemlerin bir mikrobilgisayarla nasıl çözülebileceği araştırılmıştır. Birinci bölümde, sıcaklık bilgisinin alınarak değerlendirilmesine ilişkin temel prensipler incelenmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde, kontrol sistemine ait prensip incelenerek sistemde kullanılan temel devre elemanları tanıtılmıştır. Dördüncü bölümde, sistem kontrolü için gerekli olan yazılım programları verilerek, gerçekleştirilen sistemin temel devreleri incelenmiştir. Son bölümde ise, irdeleme ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-IV- ABSTRACT In this survey, solving the problems in temperature control, which are often encountered in the industry, by the use of a microcomputer has been searched. In the first section the basic principles on the evaluation of temperature information are examined. In the second and third sections, the basic circiut elements used in the system have been given after examining the principles on the control system. In the forth chapter by supplying the written programs, which are necessary for the control of the system, the basic circuits of the new system have been studied. In the last section results have been given.