Doğal gaz tesisatlarının projelendirilmesi
- Tez No: 23171
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET En eski enerji kaynaklar îndan biri olarak bilinen doğal gaz gûnûmûz Türkiye'sinde temel yakît olarak mutfaklara kadar girmeyi başarmlştîr. Gittikçe artan enerji tüketim potansiyeli, enerji tasarrufu sağlama, teknik ve ekonomik boyutlar! ile çok karmaşîk bir yapî gösteren hava kirliligide temiz enerji kaynaklarîna yönelmeyi zarurlu kîlmîştîr. Yapîlan çalîşmada doğal gaz dönüşümleri, doğal gazîn termik özellikleri ve yanma konular! incelenmiştir. Ayrîca Doğal gaz kullanîmlar înîn çevreye etkileri incelenerek mevcut tesislerin doğal gaza dönüşümleri anlatllarak, yapîlarda doğal gaz tesislerinin projelendirilme esaslar! ele alînarak sistemde kullanîlan elemanlar îr gaz emniyet düzenleri ve baca ile baca baglantîlarî incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Natural gas, which is known the oldest source of energy, has succeded to enter into the kitchens as a main heater in nowadays' Turkey. The potential of energy conseption is increasing more and more, to strut disposal of energy, with the technical and economical dimension. Showing a complicated structure in the air polluttion, had to be directed towards the clean source of energy. In this study the changing of natural gas, the termic special feature of natural gas and the topic of burning have been examined carefully. In addition by examining the effect of using natural gas to our envoirment, by explaining the present organisations to be projected of the organisation natural gas in the buildings, the regularity of gas security and the chimney with the connection of chimney have been examined.