Barok dönem klavsen eserlerinin klasik gitara uyarlanmasındaki yöntemler
Techniques about transcribing Baroque period?s harpsichord works for classical guitar
  1. Tez No: 231716
  2. Yazar: SERKAN AĞIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SONER EGESEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, barok dönem klavsen eserlerinin klasik gitara uyarlanıp icra edilmesi konusunda izlenecek bazı yöntem ve teknikleri içermektedir.Araştırmada, klasik gitarın tarihsel gelişimi, klavsenin tarihsel gelişimi, barok dönem sanat anlayışı, müziği, sonat ve süit formları gibi konular açıklanmış, Domenico Scarlatti ve Dietrich Buxtehude'nin klavsen müziğindeki önemi anlatılmıştır.Domenico Scarlatti'nin K1, K14 ve K213 numaralı klavsen sonatları ile Dietrich Buxtehude'nin BuxWV 236 numaralı klavsen süiti klasik gitara uyarlanmıştır.Çalışmanın sonunda, düzenleme konusunun önemi ve gerekliliği vurgulanmış ve bu konu ile ilgili bazı öneriler getirilmiştir. Çalışma, barok dönem klavsen eserlerinin klasik gitarda çalınabileceğini ve klasik gitar eğitiminde kullanılabileceğini göstermektedir.ANAHTAR KELİMELER: Barok, Gitar, Klavsen, Düzenleme, Sonat, Süit
Özet (Çeviri)
This research contains some methods and techniques about adapting baroque period?s harpsichord works for classical guitar.In this research, development of the classical guitar, harpsichord, baroque period?s art, music, sonata form, suite form and importance of Domenico Scarlatti and Dietrich Buxtehude?s harpsichord works are described.Domenico Scarlatti?s sonatas K1, K14, K213 and Dietrich Buxtehude?s suite in e-moll-BUXW 236 was adapted to classical guitar and the method of transcribing was explained.As a result of this analysis, importance and necessity of transcribing is emphasized. This work shows that baroque period?s harpsichord works can be performed and can be used for classical guitar education.KEY WORDS : Baroque, Guitar, Harpsichord, Transcription, Sonata, Suite