Kurtuluş savaşında Yalova
Yalova independence war
- Tez No: 231717
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TAŞAĞIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
İstiklal Harbinde Güney Marmara bölgesinde yer alan ve Anadolu ile İstanbul arasındaki köprüyü sağlayan yerleşim yerlerinden Yalova-İzmit- Orhangazi- Gemlik- Bursa bölgesinde Yalova'nın yer ve önemini kavrayarak, özellikle I. Ve II. İnönü Muharebelerinde Yunanlıların yenilgisinde Yalova'nın payını ön plana çıkarmak. Batı Cephesinde ana cephelerin yanında ara cephelerinde savaşın yönünü nasıl değiştirdiğini gözler önüne sermek. TBMM, İstanbul hükümeti İngiltere ve Yunanlılar için Önemli olan bu bölgede gelişen olaylara ışık tutarak Kurtuluş Savaşında Yalova bölgesinin önemini kavramaktır.Yontma Taş devrinden başlayarak Yalova bölgesinin bulunduğu tarihi coğrafyayı, Yalova adı, Kurtuluş Savaşı öncesi Yalova tarihi hakkında kısa bir bilgi verildikten sonra 30 Ekim 1918 ile 18 Eylül 1922 arasında Yalova ve çevresinde meydana gelen öneli olayların kronolojik değerlendirmesinin yapıldı.Başbakanlık Osmanlı Arşivi, Üniversite Kütüphaneleri, İzmit, Yalova ve Bursa'da bulunan kütüphanelerde kaynak taraması yapıldıktan sonra, o dönemde olayları yaşayanların hatıraları gözden geçirildi. Müzelere gidilip, kişilerle görüşmeler yapılarak kaynak araştırması tamamlandı. Ve olaylar kronolojik sıraya göre yazıldı.Yalova bölgesinin Kurtuluş Savaşı açısından ana cepheler kadar önemli olduğunu Yunanlıların Yalova ve civarını ele geçirme planlarının arkasında boğazları ve bütün Batı Anadolu'yu gerçekleştirme fikri olduğu açıkça ortaya konmuştur. Yunanlılar bölgede yaptıkları kitlesel imha planlarında Türkleri azınlık durumuna düşürme ve bölgede geleceğe yönelik bir azınlık devleti kurmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
To understand the importance and strategic location of Yalova, which locates in Southern Marmara that comprise of ?Yalova, İzmit, Orhangazi, Gemlik, Bursa? and which has an important bridge role between Asia and Europe. Specially to show its role in defeat of Greeks in I. and II. Inönü Wars. To show that how small fronts changed the that took place in the region which is important for TBMM, Government of İstanbul, British and Greeks. To comprehend the importance of Yalova region during the Independence War.After the short instruction about the history of Yalova beginning from the Paleolithic age, historical location of Yalova region, the name of Yalova, and history of Yalova before the Independence War; evaluating the events in and around Yalova in a chronological order between 30th October 1918 and 18th September 1922.After searching the resources in Prime Ministry Ottoman Archive, University libraries, librarien in İzmit, Yalova and Bursa the memorien of the people who actually witnessed the events during that period. It was written in an chronological order according to the research in museums and interview with people.It was obvious that how important for the Greeks to get Yalova and its surrounding in terms of its importan location during the Independence War. It was pointed that the idea behind the plans of getting the control of the Bosphorus and put the Megali-Ideal in reality. Greeks aimed to establish a new minority government for the future by mass destruction plans leading the Turk in minority position.