Dağıstan muhaciri Şeyh Şerafeddin Zeynelabidin'in hayatı, tarikatı ve tasavvuf anlayışı
The life, sufi order, and mystical perspective of Sheikh Şerâfeddîn Zeyne'l-âbidîn, an émigré from Dagestan
  1. Tez No: 954976
  2. Yazar: YASEMİN DEPREM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT ÖNGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tasavvuf Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmanın konusu, yirminci yüzyılda yaşamış şeyhlerden biri olan Şeyh Şerâfeddîn Zeynelâbidîn'in hayatı, tasavvufî nüfuzu ve siyasî ilişkileri üzerinedir. Şeyh Şerafeddin(1875-1936) çok yönlü bir şahsiyettir. Kurtuluş savaşında vatan, özgürlük ve din adına ölüm kalım savaşı verip İstanbul hükümeti ile kurtuluş savaşı liderleri arasında arabulucu bir görev üstlenmiştir. Tezimizde şeyhin Dağıstan'dan göçü ve Yalova Güneyköy'e yerleşmeleri , tasavvufî kişiliği ve uygulamaları hakkında bilgi verilmiştir. Şeyhin eğitim hayatı, şeyhleri, manevî özellikleri, müritlerine nasihatleri, mürşid-i kâmilin özellikleri hakkında altını çizdiği konulardan bahsedilmiştir. Şeyh Efendinin ictimâî ve siyasî hayatı, padişahlarla olan ilişkisi, hapishane notları, Kurtuluş Savaşındaki etkin rolü vs. bu durumlar geniş bir biçimde aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is about the life, mystical influence and political relations of Sheikh Şerafeddin Zeynelabidin, one of the sheikhs who lived in the twentieth century. Sheikh Şerafettin (1875-1936) is a multi-faceted personality. He fought a life-and-death struggle for his homeland, freedom and religion during the War of Independence and served as a mediator between the Istanbul government and the leaders of the War of ındependence. Our thesis provides information about the sheikh's migration from Dagestan and their settlement in Yalova Güneyköy, his mystical personality and practices. The sheikh's educational life, sheikhs, spiritual characteristics, advice to his disciples, and the issues he emphasized about the characteristics of a perfect spiritual guide are discussed. Sheikh Efendi's social and political life, his relationship with the sultans, his prison notes, his active role in the War of Independence, etc. are extensively conveyed.