Optimum pompa seçimi ve verilen şartlara uydurulması
- Tez No: 23173
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SUAT CANBAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
-vı- ÖZET Günümüzde uygulama alanının geniş olması nedeniyle imalat sanayimizde pompa önemli yer tutmaktadır. iyi bir pompa seçi mi, hem enerji tasarrufu, hem de ekonomik açıdan önemlidir. Elde bulunan bir pompa sistemi üzerinde bazı değişiklikler yaparak, pompanın değişik işletme şartlarında çalışması sağlanabilir. Fakat bu işlemler her pompa sistemi için söz konusu olmayıp ancak bazı sistemler için uygulanabilmektedir. Bu çalışmada en çok bilinen ve kullanılan bazı pompa sistemleri üzerinde durulmuştur. ilk olarak söz konusu pompa sistemlerinin tanıtılması yapılmıştır. İkinci olarak bu pompa sistemlerinin seçimi için bilinmesi gereken önemli bazı bilgiler ve etki eden faktörler ele alınmıştır. Daha sonra bahis konusu olan sistemlerin seçimi için teknik ifade ve bilgiler verilmiştir. Çalışmanın sonunda ise bazı pompa sistemlerini etkileyen, yeni çalışma şartlarına uydurma konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
-vıı- SUMMARY The pumps has great important in the producing processes due to uses in different areas. Selecting a good pumps, means in the sense of cost effextitnes and operation cost. With the present pump you have get in the hand, its also possible to use in the economical ways with some adjustments and changes. But these adjustment can not be done on all types of the pumps, these adjustments only can be done some types. In this study, only the most commen and use type of pump systems worked on. First, informations are given about the pump systems. As the second, to select the most important types and knowledge given type of the pumps. As the last, technical informations given to select the systems mentioned. Finally at the end of the study piece, new conditions which effects the pumps system focused.