Frekans konvertörlü pompalarda enerji tasarrufunun incelenmesi
Investigation of energy consumption at frequency convertor pumps
  1. Tez No: 84990
  2. Yazar: MURAT EMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Enerji tasarrufunun önem kazanmaya başladığı son yıllarda buna paralel olarak pompaların seçimi ve kontrolü de önem kazamıştır. Gelişen sanayi ve şehirleşme sonucu tesisat hacimlerinde dikey ve yatay olarak büyük artışlar meydana gelmiştir. Dolayısıyla kullanıcı kendisine optimum verim sağlayacak, enerji sarfiyatını minumuma indirecek seçimlerin yapılmasını istemektedir. Tesisatta kullanılan akışkanların tahrik edildiği sistemlerde çıkış büyüklüğü olan Debi ve Basınç gibi verilerin değişken olması istenmektedir. Bunu sağlamak, akışı kısıtlayan sistemler veya devir hızı değişimi ile yapılmaktadır. Akışı kısıtlayan sistemler kullanıldığında sisteme pompa tarafından verilen enerjinin bir kısmı kaybedilecektir. Buna karşılık değişken hızlı sistemler ise, sadece o anda istenilen debi ve basıncı karşılayacak şekilde pompayı kontrol etttiğinden büyük enerji tasarrufları olmaktadır. Fakat frekans konvertorlü sistemler kullanılmak istendiğinde mutlak şekilde çok iyi şekilde analizinin yapılması gerekli olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sistemlerin her pompalam sistemine uygulanması her zaman doğru olmayabilir. Tabii ki günümüzde frekans konvertorlü pompalar sadece enerji tasarrufu için değil, gün geçtikçe artan istenen konfor şartlarının iyileşmesi ve akışkan kontrolünün kolaylıklı yapılmasını da sağlamakta olduğu için kullanım sahası artmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In recent years, heat recovery is getting more important, so selection and controlling of frequency convertor pumps gets too. Since the industry is developing and cities are exponding, installation volumes increased vertically and horizontally. Therefore, users must select the products which provide optimum efficiency and decrease energy consumption. In systems whore used fluids one pumped, it is supposed that flow rates and pressureone veriable. This is done by using system that limit flow and changing turning velocity. When flow limiting systems one used, a port of the energy which is given to systems by pump will be lost. On the other hand, since veraible velocity systems control the pumps in orderto get required flow rate and pressure at the moment, a great energy recovery is provided. But when using frequency convertor systems it must be analysed properly. To apply this systems to every pumping systems cannot be suitable every time. Nowadays, not only frequency convertor pumps one used for energy recovery but also used to get comfort conditions. V5