Hidrostatik pompa ve motor performansının teorik ve deneysel analizi
  1. Tez No: 23172
  2. Yazar: MUSTAFA ERKİLET
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmada ; hidrolik güç; iletim ve kontrol devrelerinin vazgeçilmez elemanı olan pozitif iletimli, yüksek basınçlı pompa ve motorların viskoz moment kayıpları, iç akışkan kaçakları ve bu kayıpların oluşmasında etkili olan çalışma hızı ile çıkış basıncının sistem verimine olan etkileri incelenmiştir. Her ne kadar pompaların çalışma parametreleri yapılan bazı kabuller çerçevesinde teorik olarak bulunabili- yorsa da gerçeğe en yakın değerlerin deneysel olarak tesbit edilmesi en sağlıklı bilimsel bir yaklaşımdır. Bu amaçla, seçilen dıştan dişli, paletli ve eksenel pistonlu üç tip pompanın verimliliğinde etkili olan çalışma hızı ve çıkış basıncı değiştirilerek sistemdeki akışkan kaçağı ve tahrik momentleri deneysel olarak belirlenmiştir. Eksenel pistonlu pompa deneyi esnasında depodan tedarik edilen hidrolik yağın sıcaklığı ilk önce 38 C ve daha sonra 51 C de iken aynı deney yapılmış olup, yağ sıcaklığının değişmesi ile viskozitedeki değişikliğin pompa iç akışkan kaçağına etkileri, dolayısıyla volumetrik verimdeki değişim belirlenmiştir. Elde edilen deneysel sonuçlara göre; pompa devir sayısının ve çıkış basıncının, viskoz moment kaybı ve iç akışkan kaçağını etkileyeceğinden istenildiği gibi seçilemeyeceği, hidrolik akışkan sıcaklığındaki artışın iç akışkan kaçağını artırdığı, dolayısıyla bunların sistemin volumetrik ve mekanik veriminde değişmelere sebep olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In this study ; the effects of viscous moment losses and internal fluid leakages of positive displacement and high pressure pumps and motors which are the obligatory elements of hydraulic power transmission and control circuits, and the effects of revolution number and pressure output caused these losses, on the system efficiency have been researched. Although operating parameters of pumps can be found theoretically according to some acceptances got, it is the best scientific method to determine the most realistic values expermen tally. Some experimental studies have been made to determine the effects of revolution number and pressure output on pump efficiency. Three different types of pumps (gear, vane and axial piston) were used in this experimental research. When the oil procured from depot was checked during the experiment of axial piston pump at first the oil temperature was 38 C and later on was 51 C ; so it was determined that variations in viscosity of oil due to variations in oil temperature had effected intermal fluid leakage of pump and also caused variations in volumetric efficiency. Revolution number of pump and pressure output may not be adjusted as required because of viscous moment losses and internal fluid leakage conditions ; if the temperature of hydraulic fluid rises internal fluid leakage may rise at the same time and therefore above conditions can cause some variations in volumetric and mechanic efficiencies of the system were determined according to experimental results.