Khachaturian viyolonsel konçertosu'nu yorumlama teknikleri
Construal techniques of Khachaturian cello concerto
- Tez No: 231732
- Danışmanlar: DOÇ. ZEYNUR ERENGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Fine Arts, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
XX. Yüzyıl'ın en önemli bestecilerinden Aram Illyıç Khachaturian'ın en uzun sürede tamamlayabildiği Viyolonsel Konçertosu, bestecinin en zor yıllarına denk gelir. 1946'da muazzam bir çabalamayla bitirdiği bu konçerto, bestecinin orkestralamada ve konçerto formundaki başarısını, müziğindeki çok renkliliği ve bestecinin özgünlüğünü kanıtlar niteliktedir. Yorumlanması için gerçek bir ustalık gerektiren bu eserin formu incelenmesi ve diğer yorumcaların yaratıcı fikirleriyle karşılaştırılması; yorumcuya yeni bakış açıları ve müzikal bir zenginlik kazandıracaktır.
Özet (Çeviri)
One of the most important composers of the XX. Century is Aram Illyic Khachaturian. He composed the longest Concerto for the cello during some of the hardest years of his life. It was finished in 1946. The orchestration and succesful formation of this concerto, the colourfulness of the composition and the freedom of the composer is proven. In order to understand this composition, real expertise is required to research and appreciate the formation and comprare with other ideas and innovations. It will give new insights and views, of the richness of music, to researcher.