Türk sanatında hiyeroglif etkiler
Türk sanatinda hiyeroglif etkiler
  1. Tez No: 231733
  2. Yazar: REYHAN ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. MEHMET MAHİR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yazının gelişim süreci içinde insanlar piktogramı buldular. Piktogramlardan yola çıkarak idografik ve fonetik yazıya ulaştılar. Piktogramların resim mi yazı mı olduğu tartışılsa da bu yazı dilinde benzeme öğesi önemli olmuştur. Eski Mısır yazısı olan hiyeroglif de piktogramlardan oluşmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelen birçok yabancı ve Türk sanatçı hiyerogliflerden kimi zaman bilinçli, kimi zaman ise farkında olmadan etkilenmişlerdir.Hiyeroglif her tür resim yazısının adı olmakla birlikte, daha çok eski Mısır yazısı olarak bilinmektedir. Birçok sanatçı resimlerinde yazıya yer vermiştir. Birçok sanatçıda resimlerinde yazı formlarından etkilenerek resimlerini görsel anlamda yazıya yakınlaştırmıştır.Türk Resim Sanatına baktığımızda ise resimlerinde hiyeroglife yer vermiş birçok sanatçı görülmektedir. Matrakçı Nasuh, Abidin Elderoğlu, Aydın Ayan, Erol Akyavaş ve Devrim Erbil hiyeroglifi resmine dâhil etmiş sanatçılara örnek gösterilebilmektedir. Bu sanatçılar hiyeroglifi resimlerinde farklı yaklaşım biçimleri ile kullanmışlardır.
Özet (Çeviri)
During the evolution of writing, people discovered the pictography. Starting from the pictography they came to the phonetic and the idografic writing. It is still argued that the pictography is a form of an art as a picture or a form of a writing. But its resemblance to a writing is important. An ancient Egyptian writing which is known as the hieroglyph also owns pictographes. Some foreign and some Turkish artists have been influenced by the hieroglyph sometimes without even being aware of it.Altought the hieroglyph stands for all picture calligraphies, an ancient Egyptian writing is mainly called the hieroglyph. A lot of artits used the hieroglyph within their own art or were affected by the hieroglyph and made their visual art come closer to a form of a writing.In Turkish painting there are also some artists who are influenced by the hieroglyph. The best known of them are Matrakçı Nasuh, Abidin Elderoğlu, Aydın Ayan, Erol Akyavaş and Devrim Erbil. They used the hieroglyph in different forms and ways in their art.