Joaquin Rodrigo 'Concierto de Aranjuez' eserinin analizi
Analysis of Joaquin Rodrigo 'Concerto de Aranjuez'
  1. Tez No: 231739
  2. Yazar: İLTER CEBECİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SONER EGESEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma, İspanyol besteci Joaquin Rodrigo'nun ünlü eseri Concierto de Aranjuez' in detaylı bir analizini içermektedir.Çalışmada ilk olarak, Joaquin Rodrigo'nun geniş bir biyografisi yer almaktadır. Ardından Rodrigo'nun müziğini etkileyen Neoklasisizm akımı ve bu akımın İspanyol müziğine olan etkileri incelenecektir. Bu bölüm içerisinde İspanyol zarzuelası ve İspanya'da gitar müziğinin tarihi ile özellikle son yüzyıl içinde gelinen nokta araştırılacaktır. Daha sonra ?Yaratıcılık Portresi? başlığı altında bestecinin bestecilik dili ve eserlerinin genel özellikleri açıklanacaktır.Son olarak Concierto de Aranjuez' in genel özellikleri incelenecek ve ardından bölümleri ayrı ayrı olarak örneklerle analiz edilecektir.ANAHTAR KELİMELER: Gitar, Konçerto, Neoklasik, İspanya, Besteci
Özet (Çeviri)
This study is a detailed analysis of Concierto de Aranjuez, the famous work of the Spanish composer Joaquin Rodrigo.First, a comprehensive biography of Joaquin Rodrigo is included in the study. Then, the Neo-classicism movement influencing Rodrigo?s music, as well as its impacts on the Spanish music will be analyzed. Within this section, the history of the Spanish zarzuela and the guitar music in Spain, and the developments in the last century will be examined. Following that the composition language as well as the general properties of the works of the composer will be explained under the title: ?Creativity Portrait.?At last, the general properties of Concierto de Aranjuez will be examined and the sections will be analyzed separately with examples.KEY WORDS: Guitar, Concerto, Neo-classic, Spain, Composer