Joaquin Rodrigo'nun 'fantasia para un gentilhombre' isimli gitar konçertosu
Fantasy for a gentleman: a guitar concerto by joaquin Rodrigo
  1. Tez No: 274506
  2. Yazar: ZEYNEP FULYA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVILCIM YILDIZ ŞENÜRKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Arp Gitar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada Rodrigo'nun ayrıntılı yaşam öyküsüne yer verilmiş, bestecinin müzik hayatına başlayışı ve bu sürecin gelişimi de kısaca ele alınmıştır.Rodrigo'nun yaşam öyküsünün ardından gelen bölüm ise, Gaspar Sanz'ın hayatı ve Fantasia Para un Gentilhombre'nin esin kaynağı olan Villanos, Fuga 1a por primer tono al ayre Española, Españoleta, La Cavalleria de Napoles con dos Clarines, Danza de las Hachas, Canarios isimli altı gitar parçasının yer aldığı Instruccion de Musica Sobra la Gvitarra Española isimli kitabın içeriği hakkında bilgi içermektedir.Takip eden bölümlerde Fantasia Para un Gentilhombre (Bir Centilmen için Fantezi) isimli gitar konçertosunun piyano ve gitar transkripsiyonu üzerinden yapılan genel form analizine ve Sanz'ın gitar parçalarının tematik materyali ile Rodrigo'nun materyalinin örnekler ile karşılaştırılmasına yer verilmiştir.Gaspar Sanz'ın Instruccion de Musica Sobra la Gvitarra Española isimli kitabının örnekleri, kitabın orijinal kopyasından elde edilmiştir. Sanz'ın eserlerini yazarken kullanmış olduğu nota yazım sistemi, günümüzde kullanılan nota yazım sistemine yazar tarafından uyarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This work covers Rodrigo's life in detail and briefly explains his career and his progression as a composer.Following chapter explains the life of Gaspar Sanz and the book which was the main influence for Fantasia Para un Gentilhombre titled: Instruccion de Musica Sobra la Gvitarra Española. Themes for the concerto were actually derived from Villanos, Fuga 1a por primer tono al ayre Española, Españoleta, La Cavalleria de Napoles con dos Clarines, Danza de las Hachas, Canarios.This dissertation includes a form analysis of Fantasia Para un Gentilhombre and a comperative analysis of both composers? thematic material.Sanz's notation system used in his day was adapted to current notation system by the author. Sanz's material used in this project was obtained from the original copy of Instruccion de Musica Sobra la Gvitarra Española provided by Jan Eric Pettersen.