Hindemith ve Bruns'un sonatları, Françaix'nin Divertissement'ı ve Dutilleux'nün Sarabande et Cortege'inin fagot repertuvarındaki yeri
Hindemith and Bruns's sonatas, Françaix's Divertissement and Dutilleux's Sarabande et Cortege in the bassoon repertoire
- Tez No: 231740
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. AYLA ULUDERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üfleme ve Vurma Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Fagot Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışmamda Hindemith ve Bruns'un sonatlarının, Françaix'nin Divertissement'ının ve Dutilleux'nün Sarabande et Cortege'inin fagot repertuvarındaki yerini incelerken aynı zamanda bu bestecilerin müzik tarihindeki yeri ve önemini, fagotun mekanik gelişimini ve geçmişten günümüze kadar olan süreçte geçirdiği değişiklikler ile bu değişikliklerin fagotun müzikle olan birlikteliğindeki etkilerini ele almayı amaçladım.Yukarıda sözü edilen eserler aynı zamanda resital programının kapsamındadır. Bu eserleri bütün yönleriyle yorumlayabilmek ve inceleyebilmek için her eseri oluşturulduğu dönem ve koşullar çerçevesinde ele almak gerekmektedir. Bundan hareketle fagotun tarihsel süreçteki gelişimini doğru bir şekilde kavramamız ve bunun yanında seslendirilen eserleri de bu gelişime koşut bir anlayışla yorumlamamız yerinde olacaktır.Resital programı içerisinde yer alan eserler üzerine hazırladığım bu çalışmada, yapıtların bestecilerinin müzik tarihindeki yeri ve önemi, bu yapıtların fagot repertuvarındaki önemi üzerinde durdum. Bunun yanında bu yapıtların onları yorumlamamıza katkı sağlayacak biçimde form analizleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the place of Françaix?s Divertissement and Dutilleux?s Sarabande et Cortege and of Hindemith and Bruns?s sonatas in the bassoon repertoire. The study also focuses on the place and importance of these composers in the history of music, on the mechanical development of the bassoon and the related changes, as well as on how these changes influence the place of the bassoon in music.The works mentioned above are also included in the recital program. In order to examine and comment on these works in all aspects, it is a must that each work be handled considering the period and conditions in which it is written. Hence, we have to better-understand the historical development of the bassoon and interpret the works taking this development into consideration.This study examining the works found in the recital program focuses on the place and importance of the composers of these works in the history of music and on the importance of these works in the bassoon repertoire. Moreover, the form analyses of these works were also carried out, which would help interpret them.