Nişantaşı Teneke Mahallesi: Marjinal yoksulluktan orta sınıf yerleşimine
Nisantasi shantytown: From marginal poverty to middleclass settlement
  1. Tez No: 231743
  2. Yazar: EGEMEN YILGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metodoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Nişantaşı Teneke Mahallesi, 19. yy'ın ikinci yarısında kurulmuş bir yerleşim birimidir. Aynı tarih aralığında şekillenen Nişantaşı semti İstanbul elitleri için sembolik anlam taşıyan bir yerleşim bölgesi olurken, Nişantaşı Teneke Mahallesi derin bir yoksulluğa ev sahipliği yapmıştır. Türkiye'nin her yerinde, genellikle aynı şekilde adlandırılan diğer ?teneke mahalle?ler içinde Nişantaşı Teneke Mahallesi'nin daha görünür olması sözkonusu yan yanalık haliyle birlikte okunduğunda daha iyi anlaşılabilir.Yoksulluk tartışmaları içerisinde ağırlıklı bir yer tutan gecekondu yoksulluğu, bu çalışmada Nişantaşı Teneke Mahallesi özelinde incelediğimiz teneke mahalle yoksulluğu ile birebir örtüşmemektedir. Teneke mahalle yoksulluğu, bu bölgelerin sakinleri tarafından gerçekleştirilen ekonomik faaliyetler, bu yerleşim bölgelerinin özdeşleştiği muhtelif kimlik tanımlamaları ve yoksulluğun biçimi-derinliği açısından kendine özgü özellikler göstermektedir.Bu çalışmada, Nişantaşı Teneke Mahallesi'nin monografik özellikleri, saha çalışmasının verileri ışığında ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Bölgenin tarihi arka planı, nüfusunu oluşturan farklı etnik ve sosyal grupların özellikleri bu bağlamda değerlendirilmiştir. Mahallede gerçekleştirilen ekonomik faaliyetler ve bölgede yaşanmış olan yoksulluk hali; genel yoksulluk tartışmaları gözetilerek değerlendirilmiş, eldeki mevcut bilgilerin ışığında diğer teneke mahallelerle Nişantaşı Teneke Mahallesi arasında gözlemlenen paralellikler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nisantasi Teneke Mahala is an enclave which was builded at the second half of 19th century. Despite Nisantasi district which had been builded almost at the same time period have became a social status symbol for Istanbul elits, Nisantasi Teneke Mahala was the place of a kind of deep poverty. In this sense Nisantasi Teneke Mahala was more visible than the other teneke mahalas all over Turkey as a result of being builded alongside Nisantasi District.There are some differences between gecekondu poverty and teneke mahala poverty which we searched in context of Nisantasi Teneke Mahala. Teneke Mahala poverty has some differencies from gecekondu poverty about jobs Teneke Mahala neighbourhoods do, identifications which are used to define teneke mahalle just like ethnicity and deepness of poverty.In this thesis, It is tried to highlight monoghrapical characteristics of Nisantasi Teneke Mahala according to results of the field work. In this sense Historical background of the place and characeteristics of groups which are settled in Nisantasi Teneke Mahalle was searched. It is also scholarly disputed that how kind of similarities are there between the other teneke mahalas and Nisantasi Teneke Mahala.