Bilişsel-davranışçı yaklaşıma dayalı grupla psikolojik danışmanın ergenlerin korkuları üzerindeki etkisi
Effects of cognitive behavioral group counseling on fears of adolescents
- Tez No: 231761
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜN DÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bilişsel-davranışçı yaklaşıma dayalı grupla psikolojik danışmanın, korku düzeyi yüksek olan ergenlerin, korkularını azaltmadaki etkisini incelemektir. Araştırmaya katılan denekler, 2007-2008 Eğitim ve öğretim yılında Kocaeli Sabancı A.T.L'de öğrenim gören, yaşları 15 ile 18 arasında değişen kız ve erkek öğrencilerden seçilmiştir. Araştırmada deney ve kontrol gruplu ön test, son test, izleme modeline dayalı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın bağımsız değişkeni, ön test ve son test arasında sadece deney grubuna uygulanan Bilişsel-davranışçı yaklaşıma dayalı grupla psikolojik danışmadır. Araştırmanın bağımlı değişkeni ise, öğrencilerin korku düzeyleridir. Bağımlı değişkene ilişkin veriler araştırmacı tarafından Türkçeye uyarlanan 81 madde ve 7 faktörden oluşan ?Korku Tarama Ölçeği? ile elde edilmiştir. Araştırma deseni çerçevesince, araştırmanın başlangıcınca, Korku Tarama Ölçeği deney ve kontrol grubunda bulunan deneklere, ön-test olarak uygulanmıştır. Deney grubunda bulunan deneklerle yürütülen grupla psikolojik danışma oturumlarının bitiminde, deney ve kontrol grubunda bulunan deneklere, Korku Tarama Ölçeği son-test olarak tekrar uygulanmıştır. Son test uygulamasından 1,5 ay sonra ise her iki gruba da Korku Tarama Ölçeği uygulanarak izleme ölçümü gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde karışık ölçümler için iki faktörlü Anova kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of cognitive-behavioral group counseling on decreasing the fears of adolescents with high level of fears. Participants were selected among the students of 2007-2008 education year in Kocaeli Sabancı Anatolian Technical High School. The group consisted of both girls and boys between the ages of 15 and 18. The experimental design included pre-test, post-test and follow-up modules both for experimental and control groups. The independent variable of the study is the ?Cognitive-behavioral group counseling? which was implemented only for the experimental group between the pre and post tests; whereas the dependent variable is the fear levels of the students. The latter was defined by the ?Fear Survey Schedule? which consists of 81 items and 7 factors. Adaptation of the questionnaire into Turkish is done by the researcher. In line with the experimental design, the questionnaire was implemented to both the experimental and control groups at the beginning of the study. Following the end of the meetings, both groups (experimental and control) filled out the questionnaires again. Follow-up assessment was done 6 weeks after the post-tests. Data was analyzed using 2-way mixed design Anova.