Mikro girişimcilere yönelik finansman stratejisi mikrofinans ve Trabzon'daki potansiyel durumun araştırılması
Microfinance, finance strategy for microentrepreneurs, and the search of potential situation in Trabzon
  1. Tez No: 231770
  2. Yazar: ELİF ÜÇÜNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünya üzerindeki tüm ülkelerin ortak ve en önemli sorunlarından birisi yoksulluktur. Her ülke yoksullukla mücadele de çeşitli stratejiler geliştirmektedir. Bu amaçla geliştirilmiş yöntemlerden bir tanesi de mikrofinans yöntemidir. Mikrofinans iş yapma fikri olup, küçük bir başlangıç sermayesine ihtiyacı olan yoksullara imkan verilmesi projesidir.Mikrofinans yöntemi düşük gelirli kişilere, kredilerin, tasarrufların ve diğer finansal hizmetlerin temin edilmesi anlamına gelmektedir. Sadece güvene dayanan, teminatsız ve kefilsiz küçük sermaye şeklindeki mikrofinans sistemi, yoksulların kendi kendilerine yoksulluktan kurtulmaları için etkili bir stratejidir. İyi yönetilen bir mikrofinans stratejisi iş imkanlarının artmasında da güçlü ve olumlu etkilere sahiptir.Mikrofinans sadece kişilerin gelir düzeylerinin artırılmasında kullanılan bir yöntem değil, aynı zamanda normalde finansla hizmetlere erişim olanağı olmayan kişileri sisteme dahil ederek finansal pazarların derinleşmesine katkıda bulunan bir sistemdir. Bunların yanında, grup dayanışmasına ve sosyal uzlaşmaya imkan vererek, birlik ve beraberliğin oluşmasına da katkıda bulunmaktadır.Ülkemiz açısından henüz çok yeni bir sistemdir ve şuanda yalnızca 19 ilde uygulaması bulunmaktadır. Bu nedenle ülkemizde de sistemin geliştirilmesine önem verilmelidir. Çünkü, mikrofinans sistemi ile hem fakir hane halkının krediye ulaşması ve bu sayede yaşam kalitesinin artırılması ile ülkede sorun olan az gelirliliğin aşılmasına yardımcı olunmakta, hem de ekonominin canlanmasına katkıda bulunulmaktadır. Dünya üzerinde 175 ülkede uygulanmakta olan mikrofinans sistemi ilk olarak 1974 yılında Bangladeş'te ortaya çıkarılmıştır. Yoksul kadınların elişinden, tarıma kadar birçok alanda iş kurarak gelir elde etmelerine, yaşam seviyelerini yükseltmelerine olanak sağlamıştır. Mikrofinans sistemi ülkemizde ise ilk kez 2003 yılında Diyarbakır'da uygulanmaya başlamıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important and common problems of the countries in the world is poverty. Each country evolves different strategies to confront poverty. One of the methods developed for this goal is microfinance. Microfinance is the idea of working and the project of which the chance given to the poor who needs the initial capital.Microfinance method is to ensure credits, loans and savings to people with low income. Microfinance system which is based on mere trust with no assurance and guarantor is an effective strategy that helps the poor get rid of their poverty. A well-managed microfinance strategy has positive and strong effects on employement opportunities to grow.Microfinance is not only a method to be used to raise the income levels of individuals but also a system which contributes to the financial markets to enhance by including people to the system who are normally unable to reach financial services. Besides, this system contributes forming unity and cooperation by enabling group solidarity and social accordance.This system is new for Turkey and being carried out in 19 provinces. Therefore this system should be given priority to develop. As microfinance system both helps the poor reach loans which eventually enables raising life standards, income levels and contributes the economy to recovery. Microfinance system which is implemented in 175 countries throughout the world was first carried out in Bagladesh in 1974. This enabled poor women to build up business ranging from handmade to agriculture to raise their income levels and life standards. Microfinance system was first carried out in Diyarbakır in 2003.