Türkiye'de uygulanan IMF destekli istikrar programlarının makroekonomik sonuçları
Macroeconomic effects of IMF supported stabilization programs in Turkey
- Tez No: 231769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
IMF, 1945 yılında kurulmuş olan ve günümüzde 185 üyesi bulanan uluslararası bir kurumdur. IMF'nin kuruluş amacı; uluslararası parasal işbirliğini güçlendirmek, uluslararası ticaretin dengeli büyümesini sağlamak ve ödemeler dengesi sorunu yaşayan üye ülkelere sıkıntılarını atlatabilmeleri için gerekli mali desteği sunmaktır. Ancak IMF önderliğinde uygulanan istikrar programlarının pek çok ülkede istenilen seviyede başarılı sonuçlar vermemesi, hatta mevcut istikrarsızlıkları daha da derinleştirmesi, IMF istikrar programlarını tartışmaların merkezine oturtmuştur.Bu çalışmanın temel amacı; süregelen tartışmalara Türkiye ekonomisi açısından bir yön verebilmek için, IMF'nin yapısını ve işleyişini ortaya koymak suretiyle, IMF istikrar programlarını makroekonomik performans kriterleri çerçevesinde incelemek ve Türkiye ekonomisindeki uygulama sonuçlarını analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
IMF, which was established in 1945 has 185 members is an international institution. It aims to foster global monetary cooperation, facilitate international trade and help the countries which have the balance of payments problems to overcome their financial problems by giving them the necessary economic support.The fact that the stability programmes led by the IMF have not been succesfull in many countries and even deepened the current instability have made controversial IMF stability programmes. The primary mission of this study is to evaluate the discussions from the perspective of Turkish economy by explaining IMF?s structure and functioning, scrutinizing IMF stability programmes in the framework of performance criteria and analysing the results in Turkish economy.