Sıvı-buhar denge hesaplamalarında kullanılan modeller üzerine çalışmalar
  1. Tez No: 23179
  2. Yazar: HATİCE GECEGÖRMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
105 ÖZET Ekstraksiyon ve destilasyon gibi kimyasal proses hesaplamalarında akışkan faz dengesi sıvı sistemde faz dengesi, ideallikten sapma ve faz ayrılmasının tayini önemlidir. Bu amaçla artık Gibbs enerjisi tayini için yerel kompozisyon modelleri geliştirilmiştir. Bunlardan ikisi NRTL ve UNIQUAC tır. Bu yarı teorik eşitlikler, ikili sıvı karışımları deneysel verilerinden hesaplanabilir parametreler ihtiva ederler. Bu parametreler sıcaklığa bağımlıdır. Sıcaklıktan bağımsız parametreler kullanılarak modellerin performansı üzerinde birçok çalışma yapılmıştır. Artık entalpi ve artık Gibbs serbest enerjisi gibi termodinamik özelliklerin aynı parametre setiyle tayin edilmesi ve modellerin performansının yükseltilmesi için parametrelerin sıcaklık değişiminin mümkün olan doğrulukta ifade edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle NRTL parametrelerinin sıcaklıkla lineer değiştiği, UNIQUAC modeli parametrelerinin sıcaklıkla lineer değişmediği kabul edilerek çeşitli tipte *?*? ikili sıvı karışım için sıcaklık bağımlı parametreler tayin edilmiştir. Tayin edilen parametreler daha sonra basınç, artık Gibbs enerjisi, artık entalpi ve buhar fazı bileşimi tayininde test edilmiştir. Alkol, karboksilik asit, su ve ester içeren çeşitli tipteki ikili sıvı karışımlarında NRTL ve UNIQUAC modellerinin artık Gibbs enerji, buhar-sıvı denge datası ve artık entalpi değerlerinin tayinleri deneysel değerleri ile karşılaştırılmış, en iyi modelin seçiminin sisteme bağlı olduğu gözlenmiştir. Ayrıca modeller bir 'den fazla parametre setine sahip olması ve bu parametrelerin karışımın kısmen veya tamamen karışma halini tayin etme yeteneğindeki başarıları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
106 SUMMARY The NRTL and UNIQUAC models have found extensive use in the correlation and prediction of fluid phase equilibria and chemical process calculations, such as distillation. They can predict the partial miscibility and are easily extandable to mu 1 ticomponen t mixtures using the parameters obtained from binary data alone. Temperature dependent parameters for the NRTL and UNIQUAC models were estimated using excess Gibbs energy, gE, and enthalpy of mixing, hE, data simultaneously, and the accuracy in predicting ge, VLE (vapor-liquid equilibria) and h6 data by the equations has been investigated for various types of mixture including alcohols, carboxylic acids, water and esters. Temperature dependences of the NRTL model is assumed as linear, whereas in the UNIQUAC model it is assumed as non-linear. Although the simultaneous fit of excess Gibbs energy and enthalpy of mixing data for 44 binary systems is satisfactory with the NRTL and UNIQUAC models, choice of the best model is mainly system-dependent. The use of temperature-dependent parameters improves the performance of the models, but care should be exercised in the selection of the best model for a given system, and in the estimation of the parameters for especially non-ideal mixtures.