Sanat eğitiminde armoninin, plastik değerler açısından incelenmesi
Of harmony in art education, in terms of plastic for review
  1. Tez No: 231797
  2. Yazar: SERKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada, sanat yapıtını oluşturan değerlerin bütünüyle, uygulama ve sınırlılıkları, işlevselliği, ritmi, dengesi kompozisyonu ve rengi genel bir başlık altında armoni kavramı çerçevesinde ele alınması amaçlanmıştır. Armoni kavramının köklü geçmişi incelenerek, yapıt üzerindeki sorunsallarına değinilmekle beraber günümüz sanat ortamında bu kavramın, eğitimdeki yerine de değinilerek öneminin vurgulanması hedef alınmıştır.Resim sanatında değişmeyen kurallar ve ritimler ışığında, gelişen ve değişen sanat ortamı çerçevesinde armoninin yapıt üzerindeki etkinliğinin vurgulanması amaçlanarak, değer kavramının, denge unsurunun 20. yy. da kendine farklı işlevsellikler bulduğunun da altı çizilerek, sanat kurumları ve eğitimdeki yeri, önemi, amaçları ve nasıl kullanıldığı bu çalışmanın oluşturulmasına neden olan önemli etkenlerdendir. Her devirde sanat şekilleri o devrin şartlarına göre oluşmaktadır. Oluşan bu şekillerden ve biçimlerden her biri bir önceki kadar güzeldir, çünkü o, kendini yaratan çevre ile denge halindedir, her ne kadar kendi devrini yansıtsa da. Bu durumda doğa burada çok önemli bir faktör oluşturmaktadır. Armoni yani uyum dediğimiz zaman doğa, gözlem ve göz için önemli bir kaynak oluşturmaktadır. Sanat doğadan beslendiği gibi sanatçılarda yüzyıllar boyunca doğayı çözümlemeye çalışmışlar ve bu gözlemlerini tuvalde dengelemeyi denemişlerdir.Bu çalışma, gözün ritmi nasıl algıladığı, armoninin nasıl oluşturması gerektiği ve bunu yaparken de nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair önemli bir kaynak oluşturulacak nitelikte araştırılacaktır. Sanat eğitiminin bu bağlamda ne şekilde ele alındığı, armoninin bu eğitimdeki önemi de dikkate alınarak, ne kadar bilinçli, gerekli ve nasıl kullanıldığına dair araştırma konusu genişletilerek ve aynı zamanda armoniye dair yapıt üzerinde oluşan sorunsallara vurgu yapılarak çözüm önerileri ve önemi görseller yardımı ile oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this search, in full amount the values that are composed for artistic work, it was aimed to deal with as part of harmony concept in its implementation and restraint, functionality, rhythm, balance. By analysing to the retroactive of the harmony concept, it was aimed to mention to the problematics which are on the work of the art, even, in the current art medium its significance in education.In the light of the hard and fast rules of painting art and rhythm, by aiming to point that as part of developing and varying of art medium, the effect of the harmony on work, underscoring, in the 20. century, the value concept and equipoise found different functionality, art association and the place in education of it, importance, goals, and how they are used; these are the important factors in the formation of this work. In every period, the shapes of art are formed according to that term's conditions, also each one of these shapes and forms are as beautiful as the others because it is in the balance with its creator environment altough it reflects own term. In this case the nature is making an important factor up. As the art is nourishing, artists have been getting the nature out and trying to reflect on canvas.The main criterion of this work will be ferrretted out; how do eyes sense and their method. This work will be composed helping with important visuals and recipe lead, by expanding the topic of the search, how art education is underscored,how it is conscious in accordance with harmony, how it is used on the work of the harmony.