Fernando Sor'un klasik gitar için yazdığı etütlerin orjinallerinin farklı edisyonlarıyla karşılaştırmalı incelenmesi
A comparative analysis between the original and different editions of Fernando Sor's etudes for classical guitar
  1. Tez No: 833350
  2. Yazar: SAMİ GÜRKAN KÖVENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMALETTİN BÜLENT ERGÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Fernando Sor'un gitar için yazdığı etütlerin orijinalleri, gitarist Andres Segovia, Abel Carlevaro ve Carl Scheit'ın seçkilerinden oluşan edisyonlarla Sor'un“Methode pour la Guitare”başlıklı metodundaki perspektifle karşılaştırılarak incelenmiştir. Edisyonların Sor'un orijinalleri ile karşılaştırılmalı analizlerinde ve seçkilerde olmayan etütlerin araştırılmasında Brian Jeffery'nin Tecla edisyondan çıkarmış olduğu Sor etütlerin tamamı orijinal kaynak olarak kullanılmıştır. Klasik gitar eğitiminde ve konser repertuarlarında önemli yeri olan bu etütlerin Romantik bakış açısıyla yapılan edisyonları hem düzenleme hem de seçki olarak günümüzde yetersiz olarak görülmektedir. Bu çalışmada etütlerin Sor'un yazdığı orijinallerine göre farklılıkları ve sorunları araştırılmıştır. Ayrıca edisyonlarda yer almayan etütler araştırılarak seçkilerdekine benzeyenler ve farklı müzikal özellikler gösterenler tespit edilerek analiz edilmiştir. Sor'un araştırılan etütleri Opus 6/12 etüt, Opus 29/12 etüt, Opus 31/24 etüt, Opus 35/24 etüt ve Opus 60/25 etüt olarak incelenmiştir. Sor'un etütlerinde üçlülerle ve altılarla armoni oluşturma, dominat-tonik ilişkileri, akora yabancı seslerin kullanımı, modülasyonlar gibi müzikal ögelerin bu eserlerdeki önemi analizler sonucunda net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Sor'un metodunda müzikal ve teknik anlayış açıkça ortaya konulduğundan etütlere bu perspektifle yaklaşılması önemlidir. Edisyonlarda yapılan analizlerde tempolar, notalar, duate'ler ve dinamikler gibi müzikal ögelerde orijinallerine göre çok sayıda farklılık tespit edilmiştir. Çalışmada Sor'un edisyonlarda yer alan ve almayan 121 etüdünün tarama metodu ile seçilen 40 profesyonel gitarist tarafından yapılan albüm kayıtları incelenmiş, çalınma oranları tablolarla gösterilmiştir. Sonuçta bu etütlerin Sor'un metodundaki perspektifle analiz edilmesinin ve edisyonlarda olmayan etütlerin de çalınmasının önemi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the original versions of Fernando Sor's etudes for guitar, comparing them with editions of selections by guitarists Andres Segovia, Abel Carlevaro, and Carl Scheit and with the perspective of Sor's method entitled“Methode pour la Guitare.”The study uses Brian Jeffery's complete set of Sor etudes from the Tecla edition as the original source for the comparative analyses of the editions with Sor's original studies and for the search for the études not included in the selections. The Romantic editions of these etudes, which have an important place in classical guitar education and concert repertoire, are considered inadequate today both in terms of arrangement and selection. This study investigates the differences and problems of the etudes compared to the originals written by Sor. In addition, the study examines the etudes not included in the editions by identifying those that are similar to the ones in the selections and those that show different musical characteristics. The study analyses Sor's Opus 6/12, Opus 29/12, Opus 31/24, Opus 35/24, and Opus 60/25 etudes. The analyses clearly revealed the importance of musical elements in Sor's etudes, such as harmony with thirds and sixths, dominate-tonic relationships, the use of nonchord tone notes, and modulations. As the musical and technical understanding is clearly laid out in Sor's method, it is important to approach the etudes from this perspective. The analyses of the editions revealed many differences in musical elements such as tempos, notes, duates, and dynamics compared to the originals. The album recordings of 121 etudes of Sor, which are included and not included in the editions, made by 40 professional guitarists selected by the screening method are analyzed, and the playing rates are shown in tables. As a result, the importance of examining these etudes from the perspective of Sor's method and playing the études not included in the editions has been revealed.