Systematization for harmonic practices in selpe technique
Şelpe tekniğinde armonik uygulamalar için sistemleştirme yöntemi
- Tez No: 627520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERAY ALTINBÜKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 311
Özet
Bu çalışmada; geleneksel ve modern Şelpe tekniği ile ortaya konulan müziğin müziksel dokusunu tanımlamak ve Şelpe tekniğinin kullanıldığı Saz/Bağlama'nın çoksesli müzik üretimlerini analiz etmek üzere, dikey müzik dokularını ve bu dokuyu oluşturan akor gibi yapıların sap üzerinde el pozisyonlamasını gösteren bir sistem sunmak amaçlanmıştır. Temelde herhangi bir tür akorun ve onun sap üzerinde el pozisyonlamasını göstermek üzere oluşturulan bu sistematizasyonda matematikte kullanılan matris kodlaması kullanılmıştır. Oluşturulan sistem, analiz, aranje ve kompozisyon çalışmaları, notasyonlar, figür ve tablolar gibi birçok örneklemle detaylı bir şekilde sunulmuş ve sistematizasyon tüm yapısı ile ortaya konulmuştur. Özellikle de, oluşturulan bu sistematizasyonun çok amaçlı bir şekilde kullanılabilirliği birçok analiz, kompozisyon ve eşlikleme örnekleri ile sergilenerek vurgulanmıştır. Saz/Bağlama'nın mızrapsız icra tekniği, geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan, Orta Asya ve Orta Doğu'daki birçok konar-göçer toplulukların kültürlerinde bulunan Saz/Bağlama ya da kopuz, dutar, dombra gibi onun yakın türevi olan çalgılarda icra edilen, Saz/Bağlama'nın çok köklü bir icra geleneğinin ürünüdür. Fakat Saz/Bağlama'nın mızraplı icra geleneğinin 19. ve daha ziyade 20. yüzyılda Anadolu'da yaygınlaşmasıyla mızrapsız icra geleneği yakın geçmişe kadar unutulmaya yüz tutmuştur. Bununla birlikte, Türkiye'de yaşanan yaygın şehirleşme etkisiyle, mızrapsız icra geleneğini sürdüren yerel Saz/Bağlama sanatçıları şehirlerde bu geleneği sürdürmüşler ve daha çok radyo yayınları vasıtasıyla bu icra geleneğini yaşatmaya devam etmişlerdir. Kent müzik kültürü içerisinden gelen Saz/Bağlama sanatçıları geleneksel muzrapsız icra tekniğini radyo yayınları yoluyla veyahut yerel sanatçılarla birebir çalışarak yeniden keşfetmiş ve öğrenmişlerdir. Özellikle, 1980 ve 1990'lı yıllarda ulusal ve uluslararası müzik camiasında geniş dinleyici kitlelerine sahip Saz/Bağlama sanatçıları – artık bu süreçte ulusal ve uluslararası düzeyde“Şelpe”olarak adlandırılmaya başlanan yeni mızrapsız icra tekniklerini geliştirerek – klasik/flamenko gitar, dutar ve dombra gibi mızrapsız icra edilen diğer çalgıların performans tekniklerini Saz/Bağlama'ya adapte etmiş, kendi müzik stilleri içerisinde yaratımlarını ortaya koymuş ve bu yeniden üretilen geleneksel mirası dünya çapında bir ölçüde popüler hale getirmişlerdir. Modern Şelpe tekniği ve bu icra tekniği ile üretilen müzik temelde Saz/Bağlama'nın iki icra geleneğine dayanmaktadır. Bunlardan ilki batı Anadolu Şelpe ekolüdür. Bu ekol Teke yöresi konargöçer yörüklerine ait üçtelli'nin mızrapsız icra geleneğini temel alır. Bir diğeri de, Alevi dinsel müzik geleneğine ve doğu Anadolu Türkmen topluluklarının mızrapsız Saz/Bağlama icra geleneğine dayanan doğu Anadolu Şelpe ekolü olarak tanımlanabilir. Bu her iki ekolde de Saz/Bağlama'nın mızrapsız icra tekniklerinde var olan geleneksel çoksesli yapı, Saz/Bağlama'nın mızrapsız icra tekniği ile ortaya konulan müzikte önemli bir yer teşkil eder. Anadolu'nun birçok geleneksel müzik türü ve bununla birlikte klasik Türk müziği teksesli bir müziksel dokuya sahiptir. Türkiye'de kentsel müziklerde Batı sanat müziğinin çoksesli müzik geleneği, Cumhuriyet'in müzik politikaları kapsamındaki modernleşme hareketlerinin etkisiyle önemli bir yer teşkil etmiştir. Aynı doğrultuda, Saz/Bağlama'nın mızrapsız çalım geleneğinden kaynaklanan kendine özgü çokseslilik dokusu kentlerde yaşayan birçok müzisyenin ve araştırmacının dikkatini çekmiştir. 1990lar ve 2000ler boyunca Şelpe tekniğinin modernleşme ve kültürel olarak yeniden yaratım sürecindeki en temel göstergelerden birisi Şelpe'nin geleneksel çoksesli dokusu ile Batı sanat müziği armoni uygulamalarını sentezleyerek oluşturulacak yeni çoksesli bir müziksel dokunun ortaya konulmasıdır. Bu doğrultuda şehirlerdeki Saz/Bağlama üstatları tarafından modern Şelpe tekniği kullanılarak birçok düzenleme ve beste üretilmiş ve konserlerde icra edilmiştir. Bu yenilikçi çalışmalar kapsamında birçok beste ve düzenleme üretilmiş, Şelpe'nin yeni notasyon sistemleri ve transkripsiyon işaretleri ortaya konulmuş ve birkaç çok önemli metot Şelpe eğitiminde kullanılmak üzere yazılmıştır. Bununla birlikte, Şelpe tekniği ile oluşturulan müziklerin çoksesli müziksel dokusu üzerine sistematik bir anlayışla gerçekleştirilen ve bu doku karakteri ile ortaya konulacak düzenleme ve bestelerin üretilme stratejilerini içeren analitik çalışmaların, diğer çalışmalara kıyasla, yeterli düzeyde olmadığı fark edilmiştir. Bu bağlamda; Şelpe tekniğinin alt teknikleri olan Pençe, Tel Çekme ve Parmak Vurma teknikleri ile üretilen çoksesli dokunun tüm kalıplarını tanımlayan bir sistem bu çalışma ile birlikte sunulacaktır. Bu sistem Şelpe tekniği ile ortaya konan müziklerin dokusal analizlerini ortaya koyan, düzenleme ve bestelemede bir rehber olarak kullanılabilen ve Şelpe tekniği icracıları için eşliklemelerde ve doğaçlama icralarda kullanılabilecek pratik bir araç olabilen çok amaçlı yönleri ile birlikte ortaya konulacaktır. Özellikle tonal armoni uygulamalarında var olan her tür akorun ve bu akorların sap üzerindeki her alt teknik için el pozisyonlamalarının tanımlanması bu sistemin en temel hedeflerinden birisidir. Tezin giriş bölümünde bu çalışmanın amaçları ve sistematizasyonun ortaya konulmasından önceki izlenen araştırma yöntemleri sunulacaktır. Ayrıca, bu çalışma modernizasyon, Batılılaşma, müziksel değişim, müziksel uyanış, halk müziği/sanat müziği/popüler müziği kavramları gibi bazı etnomüzikolojik yaklaşımlarla birlikte sunulacaktır. İkinci bölümde Saz/Bağlama'nın mızrapsız çalım teknikleri ve geleneği, tarihsel arka geçmişi, bazı etimolojik tanımlamalar ve Şelpe'nin alt tekniklerinin fonksiyonel tanımları yer alacaktır. Şelpe tekniğinin modernleşme süreci, yaşanılan değişimler, Şelpe tekniği üzerine kayda değer çalışmalar gerçekleştiren müzisyenler ve onların bazı önemli bireysel çalışmaları ayrıca bu bölümde sunulacaktır. Üçüncü bölümde ise bu çalışma kapsamında önerilen sistematizasyonun tüm teknik tanımlamaları ve detayları sunulacaktır. Öncelikle, geleneksel ve modern Şelpe tekniği ile icra edilmiş müziklerin armoni yapıları, çokseslilik özellikleri ve müziksel dokuları çeşitli örneklemelerle analiz edilmiştir. Daha sonrasında, Matris sistemi olarak adlandırılan bu yeni sistematizasyona ait geliştirilen yeni kavramlar, kurallar ve sınırlılıklar sunulmuştur. Matris sistemi iki farklı yapı halinde sunulmuştur. Birincisi, Matris sisteminin çalgının sapı üzerinde sadece tek elin pozisyonlamalar için kullanıldığı Pençe ve Tel Çekme alt teknikleri ile nasıl uygulandığını gösteren yapıdır. Bu kapsamda tek elin sap üzerinde pozisyonlamaları için kullanılan Matris sembol yapısı çeşitli örneklemlerle birlikte sunulmuştur. Nihayetinde tüm akorlar için tek elin sap üzerindeki tüm pozisyonlamaları bir çizelge halinde haritalandırılarak verilmiştir. Matris sisteminin ikinci diğer yapısal özelliği ise her iki elin de sap üzerinde pozisyonlamalar için kullanıldığı Parmak Vurma alt tekniğinin Matris sistemi ile birlikte nasıl uygulandığının gösterimidir.“Bağlayıcı değer”ve“akorların kombinasyonu”gibi yeni öne sürülen kavramlar bu kapsamda açık bir şekilde tanımlanmıştır. Matris sisteminin bu ikinci tür yapısal özelliği ortaya konulan sistematizasyon için büyük bir önem arz etmektedir. Parmak Vurma alt tekniği iki elin sap üzerinde aynı anda kullanılarak icra edildiği çoksesli yapıların oluşturulması doğrultusunda tekniğin doğasında var olan kompleks bir yapısal özelliğe sahiptir. Bu sebeple, Parmak Vurma alt tekniği ile icra edilen tüm armonik uygulamaları göstermek üzere sunulan sistematizasyonun bu kompleks yapısal özelliği anlaşılır bir şekilde ve icralarda pratik olarak kullanılabilir bir şekilde sunması büyük önem arz etmektedir. İki elin sap üzerindeki pozisyonlamalarda Matris sistemi ile nasıl kullanıldığını gösteren bu yapı çeşitli örneklemeler ile sunulmakla birlikte, tüm akorlar için sap üzerindeki bütün iki el pozisyonlamaları bir çizelge halinde haritalandırılarak bu çalışmanın ekinde sunulmuştur. Ayrıca, Parmak Vurma alt tekniğinin sahip olduğu çok yönlü ve geniş müziksel icra kapasitesi sebebiyle, Matris sistemi ile ortaya konulan kurallar ve sınırlılıkların ötesinde Parmak Vurma alt tekniği ile oluşturulan tüm armonik uygulamalar istisnai durumlar başlığı altında sunulmuştur. Matris sisteminin Şelpe tekniği ile çalışma prensiplerinin anlatıldığı bölümlerin ardından bu sistem, dört farklı örnek Şelpe düzenlemesi üzerinden sistemin çok amaçlı kullanım yöntemlerini sergilemek üzere örneklendirilmiştir. Matris sisteminin birinci örnek uygulamalarında sistemin Şelpe tekniği kullanılarak oluşturulan akor eşliklemelerinde nasıl kullanıldığı gösterilmiştir. Örneklemlerde Hammamizade İsmail Dede Efendi'nin (1778-1846)“Gülnihal”isimli bestesi ve Henry Purcell'in (1659-1695) operası Dido & Aeneas'den“When I am Laid in Earth”ağıt (lament) bölümü üzerine yapılan Şelpe düzenlemeleri kullanılmıştır. Her iki eser de bu çalışma kapsamında kullanılmak üzere tarafımdan düzenlenmiştir. Matris sisteminin ikinci örnek uygulamaları Matris sistemi ile gerçekleştirilen analiz örneklerini içermektedir. Bu örnekler ile Şelpe tekniği ile oluşturulan çoksesli müzik dokularını Matris sistemi ile tanımlamak ve analiz etmek hedeflenmiştir. Bu kapsamda Erol Parlak'ın bir Azeri halk ezgisi“Naz Barı”üzerine gerçekleştirdiği Şelpe düzenlemesi ve bu çalışma kapsamında Şelpe düzenlemesini yaptığım“Mandıra”eseri örneklemlerde kullanılmıştır. Tüm düzenlemeler ve Matris sistemi ile ortaya konulan analizler detaylı bir şekilde açıklanmış ve bu çalışmanın ekine yerleştirilmiştir. Sonuç bölümünde ise, bu çalışma kapsamında oluşturulan tüm veriler değerlendirilerek devamında gerçekleştirilebilecek çalışmalar hakkında bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the musical texture of traditional and contemporary Şelpe music, to present a new system to analyze the multipart musical creation of Saz/Bağlama using the Şelpe technique, and to provide practical performance symbols for Şelpe players. This study also aims to demonstrate structures of vertical textures, such as chords and their finger positioning on Saz/Bağlama's fretboard. In this systemization, the matrix diagrams of mathematics are used to display the coordinates of any kind of chords and their finger positioning on the fretboard. The features of the Matrix system in this systematization are quite different from the Matrix arrays of mathematics. The structure of this systemization is thoroughly explained, tested and presented by samplings such as analyses, arrangements, compositions, notations, figures, and tables. The multi-purpose aspect of this systemization was especially emphasized by showing samples of analyses, compositions, and musical accompaniments. History of the Saz/Bağlama performing technique without a plectrum, namely Şelpe, goes a long way back, having its roots in various pastoral-nomadic communities of Central Asia and the Middle East. It is a deep-rooted traditional technique performed with Saz/Bağlama and its long-necked lute variants such as kopuz, dutar, dombra and saz in various sizes. The tradition to play Saz/Bağlama without a plectrum, Şelpe, tended to cease in Anatolia in the 19th and 20th centuries after the plectrum became popular. Nevertheless, with the help of urbanization, the Şelpe technique survived in the cities and local Saz/Bağlama artists continued following this tradition by performing the Şelpe technique mostly on the radios. Modern Saz/Bağlama artists of the cities, educated in institutions, re-discovered the traditional techniques by either learning directly from the local artists or from their radio broadcasts. In the 1980s and 1990s, popular Saz/Bağlama masters with a wide range of fans in the local and international areas improved and created new techniques. After these dates they developed hybrid techniques combining the Şelpe with similar techniques such as classical/flamenco guitar, dutar, and dombra. They created their unique music and made this traditional heritage world-famous after all. The contemporary Şelpe technique and its music are mainly based on two traditional techniques of Saz/Bağlama performance without a plectrum. The first one is the Western Anatolian School of Şelpe, which generally consists of the üçtelli (three-string) performance technique of yörüks (Anatolian nomads) of Teke region. The second one is the Eastern Anatolian School of Şelpe, which consists of both Alevi religious music and Türkmen's (Eastern Anatolian nomads) Saz/Bağlama tradition. The traditional multipart structure available in both of these schools and the performance technique of Saz/Bağlama without a plectrum has an imperative role in the character of this tradition. Many traditional folkloric music genres of Anatolia in addition to Ottoman art music have a monophonic texture. The modernization and revolution era of the young Turkish Republic provided a wide area of application for the polyphonic practices of Western art music, especially in the urban music creation. In this context, the multipart nature of Şelpe Saz/Bağlama technique and its performance method without a plectrum attracted the attention of many artists and the researchers. The reinvention and modernization progress of the Şelpe technique during the 1990s and 2000s created a new texture of multipart music by the synthesis of the multipart texture of the Şelpe technique and the classical Western harmonic practices. Accordingly, urban Saz/Bağlama masters created many arrangements and compositions with the contemporary Şelpe technique and performed them in public concerts. In the context of these innovative efforts, modern Saz/Bağlama masters and researchers in the cities created many compositions and arrangements, defined notation and transcription systems and symbols for the Şelpe repertoire, and documented various high-quality Şelpe methods to use in education. During this progress, the researchers realized that the systematic investigations about the multipart texture of the Şelpe created music and analytical studies about the strategies to create arrangements and compositions of this technique were inadequate. In this context, this thesis aims to propose a system that defines all patterns of multipart texture created by Pençe, Tel Çekme, and Parmak Vurma sub-techniques of the Şelpe. We will define and develop all multi-purpose aspects of this system to analyze the texture of the music created with the Şelpe technique, to provide a guide for arrangements and compositions and to provide a practical tool for Şelpe performers to perform Şelpe accompaniments and improvisational practices. This aforementioned system specifically aims to define all types of chords for harmonic practices in tonal music and the finger positioning for these chords including all sub-techniques. The introduction chapter of the thesis explains the thesis objectives and defines the research methodology used to determine the systemization method. Moreover, this study includes the ethnomusicological approaches such as modernization, Westernization, musical change, musical revivals, and folk/classical/pop music concepts. We presented examples of different types of international music to outline the classification and the status of contemporary Şelpe music creations better among world music. The second chapter discusses the historical background of performing techniques of Saz/Bağlama without a plectrum, some etymological definitions, and the functional definitions of the sub-techniques of the Şelpe. The second chapter also addresses the modernization period of the Şelpe technique and some substantial works of the pioneer musicians who use this technique. In the third chapter, the technical definition of the proposed systematization method is explained in detail. Firstly, we described and analyzed the musical texture and harmonic tools of the music performed with traditional and modern Şelpe techniques with various examples. The analyses are illustrated with the figures and tables, including their explanations. Secondly, we defined new concepts, rules, and limitations for the systematization, which uses the Matrix diagrams as a framework. The systematization is categorized into two different structures. The first structure shows the application of matrix diagrams to chord positioning for Pençe and Tel Çekme sub-techniques with one hand on the fretboard. The symbols and the structure of the Matrix diagram that shows the one hand finger positioning on the fretboard of Saz/Bağlama are explained with various examples. Finally, we mapped the finger positioning of one hand on the fretboard of Saz/Bağlama for all chords and depicted them on a chart. The second structure defines how the system works for the Parmak Vurma sub-technique, in which both hands are used for chord positioning on the fretboard. The new concepts such as“connector value”and“combination of chords”are defined in detail. This second structural feature is of great importance to the systematization method. The Parmak Vurma sub-technique has a complex structure in nature, which requires both hands to play on the fretboard to perform harmonic performances. Therefore, the systematization developed to define all harmonic practices performed using this Parmak Vurma sub-technique should be able to depict this highly sophisticated structure while serving as a practical tool at the same time. We provided examples of matrix diagrams showing the finger positioning of both hands on the fretboard and attached an appendix of tables showing the map illustration of finger positioning on the fretboard for all chords. Moreover, as the Parmak Vurma sub-technique provides a wide range of performing options in many aspects some exceptions may apply. All the exceptions of the Parmak Vurma technique beyond the rules and limitations of the matrix method are collected under the“Exceptional Cases”title. After describing the principals of the Matrix method for the Şelpe technique in this chapter, we gave four different Şelpe arrangements as an example to test and show the multi-purpose applications of the system. The first example of the system implementation shows how the Matrix system works with chord accompaniments performed with the Şelpe technique. This example uses Şelpe arrangement excerpts applied on the“Gülnihal”composition by Hammamizade İsmail Dede Efendi (1778-1846) and Dido's Lament,“When I am laid in earth”from the opera Dido and Aeneas by Henry Purcell (1659-1695). I have arranged both of them to use in this study. The second example of implementation includes a theoretical case analysis conducted using the matrix system. This example aims to use the matrix system to define and analyze the texture of multipart music performed with the Şelpe technique. In this context, we used Erol Parlak's Şelpe arrangement of a traditional Azerbaijani tune,“Naz Barı”, and my Şelpe arrangement of a traditional Turkish song,“Mandıra”, as samples in the scope of this study. We added both of these arrangements and a detailed explanation of their analyses as an appendix to this study. In conclusion, we evaluated all the data resulted from this study and provided some recommendations for future studies.