İlköğretim 5. ve 6. sınıf beden eğitimi derslerindeki bazı basketbol temel becerilerinin öğretiminde görsel materyallerin psikomotor öğrenmeye etkisinin incelenmesi
The impact of methods with visual materials on the learning of psychomotor during the education of basic basketball skills in the physical education classes at 5th and 6th grades
- Tez No: 231811
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bölümü
- Bilim Dalı: Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Bu çalışmada görsel materyallerle öğretim yönteminin ilköğretim 5. ve 6. sınıf beden eğitimi derslerinde basketbol temel becerilerinin öğretiminde psikomotor öğrenmeye etkisi araştırılmıştır. Araştırmada yer alan deney ve kontrol grupları tesadüfî olarak belirlenmiştir. Örneklem grubu 119 öğrenciden oluşmuştur.Deney gruplarında derslerin ilk 20 dakikasında, okul bahçesinin hemen yanında oluşturulan düzenekli konu anlatılmış ve konu ile ilgili görsel materyaller gösterilmiş ve öğrencilerle okul bahçesine geçilerek uygulama çalışmaları yaptırılmıştır. Kontrol gruplarında da görsel materyaller kullanılmadan dersler işlenmiştir.Araştırma yarı deneysel modelde yapılmış bir çalışmadır. 5. ve 6. sınıflarda basketbol temel becerileri için haftada 2 ders saati toplam 4 hafta devam etmiştir. 5. ve 6. sınıflarda deney ve kontrol gruplarına basketbol temel becerileri gözlem formu ön test olarak uygulanmıştır. Çalışmanın sonunda aynı gözlem formu son test olarak uygulanmıştır.Elde edilen bulgular doğrultusunda görsel materyaller ile yapılan eğitimin 5 ve 6. sınıflar deney grubu lehine olumlu etki sağladığı sonucuna varılmıştır. Cinsiyet değişkenine göre ele alındığında ön test lehine anlamlı fark bulunmuştur. Son test lehine bakıldığında da anlamlı fark değerini korumuştur.Sonuç olarak; Görsel materyallerin beden eğitimi derslerinde kullanılan öğretim yöntemleri ile birlikte öğretim materyali olarak kullanılması ve yararlanılması, geleneksel öğretim yöntemleri kullanılarak öğrencilere yeni görüş açısı kazandırmak içinde kullanılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this work, it was studied the impact of methods with visual materials on the learning of psychomotor duringthe education of basic basketball skills in the physical education classes at 5th and 6th grades. The sample group consists of 119 students.To the experimental groups, the course was tought in the class organized with the mechanism next to the school playground and related visual materials were presented and practices were made with students during the first 20 minutes of the classes.The research has been conducted by scanning. In 5th and 6th grades, it lasted for 4 weeks as 2 hours a week for the basic skills. At the end of the study, Basic Basketball Skills Observation Form was given to the experimental and control groups to the 5th grades and 6th grades as a final test.These findings are in line with visual training materials 5th and 6 classes in favor of experimental group was a positive effect on the results. Be handled according to the gender variable, the significant difference was found in favor of pre-test.