Öğrencilerin optik konularını öğrenmelerinde bilgisayara dayalı laboratuvar teknolojisinin rolü
Role of microcomputer based laboratory (mbl) on learning of optics conceptions of students
  1. Tez No: 231854
  2. Yazar: FATMA CANER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERAL OGAN BEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Öğretmenliği Eğ. Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmada fizik öğrencilerinin bilgisayara dayalı laboratuvar (BDL) kullanımının onların optik kavramlarını öğrenmeleri üzerindeki rolü araştırılmıştır. Bu amaçla 23 kişilik sınıftan daha detaylı inceleme yapılabilmesi için 9 kişilik çalışma grubu seçilmiştir. Verilerin toplanması sonucu nitel bir durum çalışması yapılmıştır. Araştırma optik konusunu içeren, beş haftalık bir süreyi içermektedir. Bu süreçte öğrencilerin BDL kullanımının optik kavramlarını öğrenmeleri üzerindeki rolü tespit edilmiştir. Bunun için öğrencilere ön ve son test uygulanmış, öğrencilerin ders içi konuşmaları kayıt altına alınmış, öğrencilerin doldurduğu yazılı dökümanlar incelenmiş ve öğrencilerle yarı yapılandırılmış mülakatlar yapılmıştır. Bütün toplanan veriler nitel veri analizi ile değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; 9 öğrenciden 8 tanesi aydınlanma şiddetinin hesaplanmasını, 2 tanesi aydınlanma şiddetinin ışık kaynağının açısıyla değişimini, 2 tanesi aydınlanma şiddetinin ışık kaynağının açısıyla değişimini matematiksel olarak ifade etmeyi, 4 tanesi aydınlanma şiddetinin ışık kaynağının mesafesiyle değişimini BDL sayesinde öğrenmiştir. Aynı zamanda 9 öğrenciden 6 tanesi fotometrenin çalışma prensibini, 1 tanesi ışık şiddetini matematiksel olarak hesaplamayı, 6 tanesi ışık renklerinin oluşumunu, 1 tanesi ışık renklerinin oluşumunu etkileyen faktörleri, 3 tanesi polaroid güneş gözlüklerinin diğer güneş gözlüklerinden farkını ve öğrencilerin hepsi polarizasyon kavramını BDL ile öğrenmiştir. BDL kullanımının öğrenmelerindeki rolü ile ilgili görüşleri alındığında ise BDL öğrencilere tahminlerini test edebilme imkanı verdiği ve işbirlikçi öğrenme ortamını sağladığı anlaşılmıştır. BDL öğrencilerin kolay, kısa sürede, tekrar tekrar deney yapmasına, grafiklerin görsel olmasından ötürü kalıcı bilgiyi elde etmesine fırsat vermektedir. BDL öğrencilerin sorgulama becerisini artırmaktadır. Eş zamanlı deney yapımı sayesinde öğrencilerin kendi verilerini kendilerinin elde etmesini sağlamış ve derse olan ilginin artmasında rol oynamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, physics students? usage of microcomputer-based laboratory (MBL) on optic conceptions was investigated. For this purpose a working group of 9 students out of 23 students, were chosen. After collection of data, a qualitative case study had been done. This research was done in a period of five weeks on optic study. In this process, the role of MBL usage on learning of optic concepts was determined. Pre test and post test were applied to the students, their conversations had been recorded, their written documents were investigated and semi-structured interviews were done. All collected data evaluated by qualitative data analyzes .As a result, 8 students learned calculation of illumination, 2 students learned changing illumination when the angle of light source changed, 2 students learned declaration of illumination change among angle of light source mathematically, 4 students learned changing illumination when the distance of the light source changed, 6 students learned the photometer philosophy, 1 student learned how light intensity calculates mathematically, 6 students learned how colors occur, 1 student learned factors of occurring of colors, 3 students learned the difference of polaroid sunglasses from ordinary sunglasses , all of 9 students learned polarization by the aim of MBL. When students? comments on MBL usage were asked, they stated that MBL gave them the opportunity of testing their predictions and a cooperative learning. From their comments, it was also found out that, MBL helped them to learn quickly and easily with the help of the visual graphs. Also it enabled them a permanent knowledge. MBL increases the investigation ability of the students and real time experiments makes them collect their own data.