Optik dersi ışıkta girişim ve kırınım konularının etkinlik temelli öğretimi : İşbirlikli öğrenme yönteminin etkilerinin araştırılması
Activity based instruction of the interference and diffraction subjects of light in optics course: Investigation of the effects of the cooperative learning method
- Tez No: 189850
- Danışmanlar: PROF.DR. NEVZAT KAVCAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Education and Training, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu araştırma ile, lisans düzeyinde, ışıkta girişim ve kırınım konularının öğrenimine yöneliketkinlikler geliştirilmesi ve bu etkinliklerin kullanıldığı işbirlikli öğrenme yöntemininöğrencilerin konuya yönelik başarı, hatırda tutma, optik dersine yönelik tutum, fizik dersineyönelik güven - önem düzeyi ile öğrencilerin öğretim yöntemine ve kullanılan materyallereyönelik duyuşsal özellikleri üzerindeki etkilerinin geleneksel öğretim ile karşılaştırılmasıamaçlanmıştır.Araştırma 2005-2006 öğretim yılında bir devlet üniversitesinde fizik öğretmenliğianabilim dalında okuyan ve optik dersini almakta olan öğrenciler ile yapılmıştır. Araştırma önölçüm ve son ölçüm uygulanarak , 22 kişilik deney ve 22 kişilik kontrol grubu üzerindenyürütülmüştür.Denel işlemler süresince deney grubuna işbirlikli öğrenme teknikleri ile birlikte,etkili öğrenme işlerine göre hazırlanan girişim ve kırınım konularına yönelik etkinlikleruygulanmış; kontrol grubuna ise, geleneksel öğretim yöntemleri (düz anlatım, soru -yanıt,tartışma) uygulanmıştır. Denel işlemler öncesinde ve sonrasında her iki gruba başarı ölçekleri,optik dersi tutum ölçeği, fizik dersi güven ve önem ölçekleri uygulanmıştır. Ayrıca,uygulamanın bitiminden sekiz hafta sonra öğrencilere başarı ölçeği, geciktirilmiş ölçümleriçin hatırda tutma ölçeği olarak yeniden uygulanmıştır. Ek olarak denel işlemlerin sonucundaher iki gruptaki öğrencilere derste kullanılan yöntemlere yönelik görüşleri kompozisyonbiçiminde yazdırılmıştır.Araştırmanın sonucunda; işbirlikli öğrenme ve geleneksel öğretim sınıfı öğrencileriarasında akademik başarıları ve sekiz haftalık hatırda tutma düzeyleri arasında deney grubuyönünde olumlu farklar olduğu; fizik dersine yönelik güven ve önem değerleri arasındaanlamlı bir farklılık olmadığı; her iki gruptaki öğrencilerin optik dersine yönelik tutumlarınınanlamlı bir şekilde arttığı, fakat gruplar arasında anlamlı bir fark olmadığı bulunmuştur.Ayrıca öğrenciler tarafından yazılan kompozisyonlardan; işbirlikli öğrenmenin,öğrencilerin birtakım sosyal becerilerini kullanmalarını ve geliştirmelerini sağladığı, konuyudaha iyi öğrenmelerine yardımcı olduğu ve öğrencilerin yönteme ve kullanılan materyallereyönelik duyuşsal ürünleri üzerinde geleneksel öğretime göre daha olumlu etkilerinin olduğuortaya çıkarılmıştır. Ayrıca geliştirilen materyallerin öğrencilerin ışıkta girişim ve kırınımkonularını daha iyi anlayıp analiz etmelerine katkı sağladığı belirlenmiştir. Bununla birliktegeleneksel sınıfların geliştirilen materyalleri etkili bir şekilde kullanmaya izin vermediği;işbirlikli sınıfların ise materyalleri çok daha etkili ve verimli bir biçimde kullanılabilecek biröğrenme ortamı yarattığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
By this research, it was intended to develop some activities related to learning of theinterference and diffraction subjects of light in undergraduate level, and to compare theeffects of the cooperative learning method in which these activities were used on the students?success and recalling related to subject, attitudes towards optics course, reliability-significance level related to physics course, and affective characteristics towards teachingmethod and the materials used, with the effects of the traditional teaching.The research was performed on the students who are reading at physics educationdepartment in a public university in 2005-2006 academic year, and who are taking the opticscourse. The research was conducted with a 22-person experiment and 22-person controlgroups by applying pre-test and post test.During the experimental processes, together with the cooperative learningtechniques, activities related to interference and diffraction subjects prepared according toeffective learning tasks were applied on the experimental group, whereas traditional teachingtechniques (lecture, question and answer, discussion) were applied on the control group.Before and after the experimental processes; achievement tests, attitude scale towards theoptics course, and confidence and significance scale of physics course were applied on bothgroups. In addition to this, eight weeks after the end of the application, the achievement testswere applied again on the students as retention test for the delayed measurements. Moreover,at the end of the experimental processes, the students in both groups were made to write downtheir ideas in composition towards the methods used during the lessons.At the end of the research, it was found that there were positive differences in favourof experiment group between the academic achievement and the eight-week retention levelsbetween the cooperative learning and traditional learning class students; and there was nomeaningful difference between the confidence and significance level towards the physicscourse, the attitudes of the students in both group towards the optics course increasedmeaningly, however, there was no meaningful difference between the groups.Moreover, it was revealed from the compositions written down by the students thatthe cooperative learning provided the students to use and develop some certain social skills,and helped them to learn the subjects better, and had more positive effects on affectiveproducts of the students towards the method and materials used as compared to the traditionalteaching. In addition it was determined that the developed materials contributed the studentsto understand and analyze the intereference and diffraction subjects of light better. Besides, itcan be said that the traditional class did not allow to use the developed materials effectively,whereas the cooperative class allowed to create a learning environment where the materialscould be used more effectively and efficiently.