Reconstructing Yenice-i Vardar: Patronage of the Evrenosoğlu family
Yenice-i Vardar'ı yeniden kurmak: Evrenosoğlu ailesinin patronajı
  1. Tez No: 231881
  2. Yazar: YASEMİN UMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM KAFESCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Bu araştırmanın temelini ondördüncü yüzyıl sonu ile onaltıncı yüzyıl ortası arasında Evrenosoğlu ailesinin Yenice-i Vardar kasabasındaki patronaj faaliyetinin erken Osmanlı döneminin siyasal gelişmelerinden bağımsız olmadığı ve bu durumun ailenin merkezi olan kasabanın kaderini büyük ölçüde etkilediği düşüncesi oluşturmaktadır. Evrenosoğlu ailesinin mimari patronajı kendi bağlamı içinde değerlendirilmediği sürece inşa etmiş oldukları yapıların içerdiği anlam ve amaç belirsizleşir. Bu açıdan değelendirildiğinde Evrenosoğlu ailesinin mimari ve kültürel patronajı çeşitli siyasal ve toplumsal amaçları gerçekleştirmenin bir aracı olmanın yanısıra hızla merkezileşen Osmanlı otoritesi karşısında bir savunma mekanizması ve kimlik temsili olarak ortaya çıkar.
Özet (Çeviri)
Underlying this thesis is the conjecture that the Evrenosoğlu family?s patronage activities between the late fourteenth and the mid sixteenth centuries thus, the destiny of their power base Yenice-i Vardar, were not independent of the political developments of the early Ottoman period. My premise is that unless the major edifices of the Evrenosoğlu family are placed in the proper context in which they were built, their meanings remain obscure, and their contemporary intentions lost. When viewed from this perspective, Evrenosoğlu patronage acts not only as an instrument for achieving various political and social goals or as a legitimizing device that could even challenge the authority of the sultan, but also as a tool of resistance, a way to assert identity in the face of the threat posed by the centralizing Ottoman state.