The effects of peace and conflict resolution education on emotional intelligence, self-concept and conflict resolution skills
Barış ve çatışma çözümleme eğitiminin duygusal zeka, benlik kavramı ve çatışma çözümleme becerilerine olan etkisi
  1. Tez No: 231879
  2. Yazar: GAMZE GAZİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
The aim of the present study was to understand the effects of neo-liberal economies and globalization on education policies where they create inequalities and conflicts. However, the main goal of education was defined as a radical democratization in the schools through the transformation of knowledge. Curriculum plays important role in the transformation of knowledge and it is crucial to build a radical transformation of the societies.From this perspective, three alternative curricula namely; Peace Education (developed by the Education department of Harvard with the name Program for Young Negotiators), Conflict Resolution Education (developed by the International Center for Cooperation and Conflict Resolution, Teachers College at Columbia University), and Peace Education and Conflict Resolution Education combined were implemented and evaluated.The present study was to investigate the effects of these three curricula and to find the most effective curriculum among them on conflict resolution skills.The sample consisted of 330 students from the faculty of education from four different departments, namely Counseling and Guidance, English Language Teaching, Turkish Language Teaching and Mathematics Teaching at one of the universities in Istanbul. All were from families with moderate socio-economic levels.For data collection, the ?Demographic Information Form?, and the Turkish forms of ?Bar-On Emotional Quotient Inventory?, ?Tennessee Self Concept Scale? and Conflict Resolution Scale were used.The findings indicated that the Peace Education, Conflict Resolution Education, and the Peace Education and the Conflict Resolution Education combined had significant effects on Emotional Intelligence, Self Concept and Conflict Resolution Skills. Among these three curricula, the Peace Education and Conflict Resolution Education combined had the highest effects on Emotional Intelligence, Self Concept and Conflict Resolution Skills where the second curriculum was the Peace Education which was more effective than the Conflict Resolution Education.The factors that additively and uniquely affected conflict resolution skills were also analyzed and it was found that Emotional Intelligence and Self Concept additively explained approximately 99.3% of the conflict resolution skills after the implementation of the three curricula. However, in this study, gender was not related to the conflict resolution skills.Bu araştırmanın amacı neo-liberal ekonomilerin ve küreselleşmenin eğitim politikalarına olan etkileri sonucu oluşan eşitsizlikleri ve çatışmaları anlamaktır. Halbuki eğitimin asıl amacı okullarda bilginin değiştirilmesi ile oluşturulan radikal demokratikleşme sürecidir. Bilginin değiştirilip dönüştürülmesinde müfredatlar önemli rol oynarlar ve toplumların değişiminde radikal değişimin yapılanmasını sağlarlar.Bu bakış açısından yola çıkarak, üç alternatif müfredat sırasıyla; Barış Eğitimi (Harvard Eğitim Fakültesi tarafından geliştirilmiş), Çatışma Çözümleme Eğitimi (Columbia Üniversitesi Teacher College tarafından geliştirilmiş) ve her iki programı birleştirerek oluşturulmuş olan ve birleştirilmiş Barış Eğitimi ve Çatışma Çözümleme Eğitimi uygulanmış ve değerlendirilmiştir.Bu araştırma Barış Eğitimi, Çatışma Çözümleme Eğitimi ve birleştirilmiş Barış Eğitimi ve Çatışma Çözümleme Eğitiminin duygusal zeka, benlik kavramı ve çatışma çözme becerilerine olan etkilerin analiz etmektedir. Ayrıca bu üç müfredat arasında en etkili olanı da belirlemek üzere yapılmış olan bu araştırma, çatışma çözme becerileri üzerinde etkili olan faktörleri de bulmayı amaçlamaktadır.Örneklem İstanbul'da bir üniversitenin eğitim fakültesinde yer alan, sırasıyla Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, İngilizce Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği ve Matematik Öğretmenliği, dört değişik bölümünde okuyan 330 öğrenciden oluşmaktadır. Öğrenciler genel olarak orta düzeyde sosyo-ekonomik duruma sahip ailelerden gelmektedir.Veri toplamak için, Demografik Bilgi Formu ve Türkçe adaptasyonları yapılmış ?Bar-On EQ-I Duygusal Zeka Ölçeği?, ?Tennessee Benlik Kavramı Ölçeği? ve ?Çatışma Çözme Eğilimi Ölçeği? kullanılmıştır.Bulgular, Barış Eğitimi, Çatışma Çözümleme Eğitimi ve birleştirilmiş Barış Eğitimi ve sadece Çatışma Çözümleme Eğitiminin duygusal zeka, benlik kavramı ve çatışma çözme becerileri üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösterirken, üç eğitim içinde en yüksek etkiye birleştirilmiş Barış Eğitimi ve Çatışma Çözümleme Eğitiminin olduğu tespit edilmiştir.İkinci en yüksek etkinin ise Barış eğitiminin olduğu bulunmuştur. Çatışma Çözümleme eğitimi üç müfredat arasında duygusal zeka, benlik kavramı ve çatışma çözme becerileri üzerinde en az etkiye sahiptir.Üç müfredat uygulanan örneklem üzerinde, çatışma çözme becerileri ile ilgili olarak en etkili iki faktörün duygusal zeka ve benlik kavramı olduğu belirlenmiştir. İkisi birden çatışma çözme becerileri üzerinde yaklaşık %99.3 gibi yüksek bir oranla, açıklama getirebilmektedir.Bu çalışmada, çatışma çözme becerileri ile ilgili olarak toplumsal cinsiyet farklılığının bir fark oluşturmadığı tespit edilmiştir .
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to understand the effects of neo-liberal economies and globalization on education policies where they create inequalities and conflicts. However, the main goal of education was defined as a radical democratization in the schools through the transformation of knowledge. Curriculum plays important role in the transformation of knowledge and it is crucial to build a radical transformation of the societies.From this perspective, three alternative curricula namely; Peace Education (developed by the Education department of Harvard with the name Program for Young Negotiators), Conflict Resolution Education (developed by the International Center for Cooperation and Conflict Resolution, Teachers College at Columbia University), and Peace Education and Conflict Resolution Education combined were implemented and evaluated.The present study was to investigate the effects of these three curricula and to find the most effective curriculum among them on conflict resolution skills.The sample consisted of 330 students from the faculty of education from four different departments, namely Counseling and Guidance, English Language Teaching, Turkish Language Teaching and Mathematics Teaching at one of the universities in Istanbul. All were from families with moderate socio-economic levels.For data collection, the ?Demographic Information Form?, and the Turkish forms of ?Bar-On Emotional Quotient Inventory?, ?Tennessee Self Concept Scale? and Conflict Resolution Scale were used.The findings indicated that the Peace Education, Conflict Resolution Education, and the Peace Education and the Conflict Resolution Education combined had significant effects on Emotional Intelligence, Self Concept and Conflict Resolution Skills. Among these three curricula, the Peace Education and Conflict Resolution Education combined had the highest effects on Emotional Intelligence, Self Concept and Conflict Resolution Skills where the second curriculum was the Peace Education which was more effective than the Conflict Resolution Education.The factors that additively and uniquely affected conflict resolution skills were also analyzed and it was found that Emotional Intelligence and Self Concept additively explained approximately 99.3% of the conflict resolution skills after the implementation of the three curricula. However, in this study, gender was not related to the conflict resolution skills.