Against historicism and aestheticism: Walter Benjamin's critical philosophy of film
Tarihselciliğe ve estetizme karşı: Walter Benjamin?in eleştirel film felsefesi
  1. Tez No: 231888
  2. Yazar: CİHAT ARINÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ SİLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Sahne ve Görüntü Sanatları, Philosophy, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
`Estetik' 18. yüzyılda kurulduğunda sanatın çeşitli dalları için birbirinden farklı teoriler henüz ortaya çıkmış değildi. 19. yüzyılda sanatın çeşitli dalları üzerine kaleme alınmış eserlerle birlikte bu alandaki literatür derinlik kazandı. 20. yüzyılda sinemanın bir sanat dalı olarak doğuşuyla beraber, sanatın doğasına, sanat eserinin ontolojik statüsüne, sanat pratiğinin ve estetik tecrübenin şartlarına, sanatçının toplumdaki rolüne ve izleyicinin konumuna dair yepyeni sorular ve sorunlar da gündeme geldi. Faşizmle pençeleşen Kıta Avrupası'nın kültürel ortamı içine doğan sinema, teknoloji yoluyla yeniden-üretilebilir bir sanat dalı olarak kitle kültürünün yerleşmesinde ve politik söylemlerin propagandasında belli bir ölçüde etkili oldu. Benjamin, Sürrealist montaj ilkesini argümanının merkezine yerleştiriyor. İlk olarak filmin zamansal temellerini tartışırken Kant'ın sürekli/kesintisiz mekân-zaman tasavvuruna ve Hegel'in ilerlemeci tarih anlayışına meydan okuyor. İkinci olarak, filmin mekânsal temellerini tartışırken özerk ve auratik sanat anlayışını eleştiriyor. Üçüncü olarak ise, Adorno'ya cevaben, kitle sanatının nasıl devrimci bir rol üstlenebileceğini gösteriyor. Acaba sinema yozlaştırıcı bir kitle sanatı mı, yoksa sınıf ayrımlarını ortadan kaldırarak sınıfsız bir toplum idealine kapı aralayan ve sanatı herkesin erişimine açık hâle getirerek demokratikleştiren devrimci bir pratik mi? Var olan karanlık dünyanın birebir taklidi mi, yoksa alternatif gerçekliklere işaret eden bir `mümkün dünya' mı? Bu tez, bu temel soruna cevap arıyor ve bu doğrultuda tartışmanın iyimser tarafında duran Walter Benjamin'in argümanını inceliyor.
Özet (Çeviri)
When `aesthetics? emerged in the eighteenth century, there was no advent of different theories for various branches of art. In the nineteenth century, philosophical aesthetics literature deepened along with works written on various branches of art. Along with the birth of cinema as a new art form in the twentieth century, new questions and problems concerning the nature of art, the ontological status of artwork, the conditions of art practice and aesthetic experience, the role of the artist in society, and the position of the audience appeared. Cinema, which was born in the cultural atmosphere of Continental Europe grappling with fascism, had an influence on the constitution of mass culture as a technically reproducible art form and on the production of propaganda within political discourse to some extent. Benjamin puts the Surrealist principle of montage at the very center of his argument: Firstly, he challenges Kant?s continuous conception of space-time and Hegel?s progressive conception of history while discussing temporal bases of film. Secondly, he criticizes the autonomous and auratic conception of art while discussing spatial bases of film. Thirdly, he, as a reply to Adorno, shows how mass art can have a revolutionary function. Is cinema a degenerate art for the masses? Or is it a revolutionary practice that can be used as a means to reach the ideal of the classless society by dissolving class differences and something that democratizes art by rendering it accessible to all? Is it a perfect imitation of a dark world? Or is it the door to a `possible world? which points to alternative realities? This thesis seeks an answer to this fundamental problem and examines the argument of Walter Benjamin, who stands for the optimistic wing of this debate.