Narratives of erotic desire and discourses on desire: From discord to concord
Erotik arzu anlatıları ve arzu söylemleri: Karşıtlıktan uyuma
  1. Tez No: 231887
  2. Yazar: AYLİN ALKAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmada tarihin farklı dönemlerinde yazılan erotik arzu anlatılarının ayni donemlerdeki egemen söylemler ile kurdukları ilişki incelenmiştir. Hem söylemler hem de anlatılar Lacan'ın psikanalitik arzu kavramı çerçevesinde ele alınmıştır. Ondokuzuncu yüzyıl ortalarına kadar süren idealist felsefe geleneği süresince arzu anlatılarının egemen söylemler ile karşıt bir ilişki kurdukları öne sürülmüştür. Ondokuzuncu yüzyıl ortalarından sonra ise özellikle arzu kavramının merkezde olduğu söylemler üretildiği, bunun sonucunda söylemler ile anlatılar arasındaki ilişkinin birbirinin besleyen bir diyalog halini aldığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde anlatılar ile egemen söylemler arasındaki karşıt ilişkiyi göstermek üzere Petronius'un Satyricon, Boccacio'nun Decameron ve Cleland'ın Fanny Hill: Bir Zevk Kadınının Anıları eserleri sırasıyla antik dönem, ortaçağ ve erken modern dönem idealist felseleri bağlamında okunmuştur. İkinci bölümde ise Lawrence'ın Lady Chatterley'in Sevgilisi romanında Freud'un, Ballard'ın Çarpışma romanında Deleuze ve Guattari'nin, ve Acker'ın Büyük Umutlar ile Don Kişot anlatılarında Fransız feminist eleştirmenler Cixous, Irigaray ve Kristeva'nın arzu söylemleriyle nasıl birbirlerini besleyen bir iletişim içinde oldukları ele alınmıştır. Her iki bölümde tartışılan yazarların erotik arzuyu dönemlerinin öne çıkan söylemleri hakkında yorumda bulunmak üzere edebi bir araç olarak kullandıkları öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study narratives of erotic desire written in different periods of history are examined in terms of their relationship with the dominant discourses of desire of their time. The psychoanalytical approach to desire as theorized by Lacan is chosen to constitute the framework for the analysis of both the discourses and narratives of desire. It is argued that so long as desire was subservient to the dominant idealist philosophies until the mid-nineteenth century, narratives of desire had an antagonistic relationship with these discourses. However, when erotic desire became the center of attention and the repression over it began to be alleviated, the antagonistic attitude gave way to mutual dialogue and elaboration. In the first part of the study, in order to demonstrate the antagonism between the narratives and discourses of desire, Petronius? Satyricon, Boccacio?s Decameron and Cleland?s Fanny Hill or Memoirs of a Woman of Pleasure or Fanny Hill are read with reference to the idealist philosophies of the Antiquity, the Middle Ages and the Early Modern Period, respectively. In the second part, how Lawrence?s Lady Chatterley?s Lover, Ballard?s Crash and Acker?s Great Expectations and Don Quixote respond to and elaborate on the discourses of desire as advocated by Freud, Deleuze and Guattari, and French feminist critics Cixous, Irigaray and Kristeva, respectively, are discussed. It has been shown that the writers discussed in both parts of the study used erotic desire as a narrative tool to comment on the prevalent discourse of their time.