Liberty as non-domination: A critical discussion
Tahakkümün yokluğu olarak özgürlük: Eleştirel bir tartışma
  1. Tez No: 231901
  2. Yazar: TUĞBA SEVİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜROL IRZIK, YRD. DOÇ. DR. AYŞEN CANDAŞ BİLGEN, YRD. DOÇ. DR. YILDIZ SİLİER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tezin yazılış amacı cumhuriyetçilerin tahakkümün-yokluğu olarak kavramsallaştırdıkları politik özgürlüğü kavrayabilmek için Philip Pettit'in tahakküm kavramını incelemektir. Bunun için; tahakkümün tanımı ve zararları, tahakkümün-yokluğu olarak tanımlanan politik özgürlüğü ve onu tesis edebilmenin yollarını kavramak üzere incelenmektedir. Pettit'in tahakküm kavramı iki farklı nedenden dolayı yetersiz olmakla eleştirilmektedir. Öncelikle, Pettit'in tahakküm kavramı, tahakkümün-yokluğu şeklinde tanımlanan politik özgürlüğe kapsamlı bir açıklama verebilmek için çok sınırlıdır. Tahakküm kavramına daha kapsamlı bir açıklama verebilmek üzere, Young'ın tahakküm kavramı ve tahakkümün baskı ile olan ilişkisi, Bartky'nin psikolojik baskı görüşü ve Sen'in ?edinilmiş tercih oluşturma? teorisi incelenmektedir. İkinci olarak, Pettit'in eşitlik kavramı yetersiz olmakla eleştirilmektedir. Pettit'in özgürlüğün bir eşitlik meselesi olduğu şeklindeki savı ile ilişkilendirilerek, literatürde etraflıca tartışılmış üç farklı eşitlik biçimi özetlenmekte ve Pettit'in bunlarla ilgili düşünceleri incelenmektedir. Sadece hukuk önündeki eşitliği bir özgürlük problemi olarak görmesi nedeniyle, Pettit, maddi eşitliği hafife alması ve kültürel statü eşitliği ile ilgili konulara ise hiç değinmemesi nedeniyle eleştirilmektedir. Bu bağlamda, eşitlik kavramına daha kapsamlı bir açıklama verebilmek üzere, üç farklı eşitlik biçimi arasındaki dialektik ilişki ve bu eşitlik biçimlerinin politik özgürlük ile ilişkisi incelenmektedir. Pettit'in özgürlük teorisinin yetersizliği ile ilgili bu çalışmada yapılan eleştiriler doğrultusunda, devletin faaliyetlerinin kapsamı ve amacı bazı örnekler verilerek incelenmektedir. Tahakküm ve eşitlik kavramları daha kapsamlı olarak ele alındığında, devletin tahakkümün ortadan kaldırılması için yapacağı çalışmaların kapsamının da Pettit'in savunduğundan daha geniş olması gerektiği sonucu çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analyzing Philip Pettit?s notion of domination with a view to examine the republican conception of political liberty as non-domination. To do so, the definition and the harms of domination are examined to comprehend political liberty as non-domination and the ways to establish it. Pettit?s account of political liberty is criticized for being insufficient for two different reasons. First, Pettit?s notion of domination is too narrow to give a comprehensive account of political liberty as non-domination. In order to illustrate a more satisfactory account of domination; Young?s conception of domination and the relation between domination and oppression, Bartky?s view of psychological oppression, and Sen?s theory of ?adaptive preference formation? are introduced. Second, Pettit?s notion of equality is criticized for being insufficient. Regarding Pettit?s claim that liberty is a matter of status equality, three forms of status equality are introduced; structural equality, material equality and cultural status equality. Since Pettit argues only for the equality before the law, he is criticized for undervaluing the importance of material equality and ignoring the matters regarding cultural status equality. In order to illustrate a more satisfactory account of equality, the dialectic between three forms of equality and their relation to liberty are examined. Considering the critics about the insufficiency of Pettit?s account of liberty, the scope of state activity is examined with the help of real world examples. When the notions of domination and equality are considered extensively, the scope of state activity must be wider than it is in Pettit?s account of liberty.