Integration of a simulation platform into a business process management tool
Bir simülasyon yazılımının, bir iş süreç yönetimi yazılımına entegrasyonu
- Tez No: 231902
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI SENCER ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde bilgi teknolojilerinin kullanımı iş süreçlerine yardımcı olmaktan öteye gitmiş, süreçlerin tamamiyle otomasyonunu sağlamakta kullanılmaya başlanmıştır. Her geçen gün artan rekabet ve maliyetler, şirketleri süreçlerinin en az maliyetle ve en izlenebilir şekilde yönetilmesine zorlamaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak için İş Süreç Yönetimi yazılımları geliştirilmiştir. Bu yazılımlar üzerinde şirketler iş süreçlerini modellemekte, bu süreçler içerisinde takip etmek istedikleri anahtar performs göstergelerini tanımlayabilmekte, organizasyonel yapılarını süreçlere entegre ederek manuel işlerimlerin daha hızlı bitirilmesini sağlamakta ve anlık ya da dönemsel raporlar alabilmektedirler. Değişen pazar şartları ve ekonomik etkenler dolayısıyla bu platformlar üzerinde kurulmuş süreçlerde zaman zaman değişiklikler yapılması gündeme gelmektedir. Ancak bir süreç, şirketin bir çok farklı departmanını, hatta alt yükleniciler, iş ortakları ve servis sağlayıcılar gibi bir çok kesimi kapsayabilir. Bu yüzden süreçler yeniden düzenlenirken ya da yeni bir süreç tasarlanırken, simülasyon kendisine çok bu platformlar üzerinde çok önemli bir yer edinmiştir. Mevcutta bir çok iş süreç yazılımı şirketleri, bu platformlarda yaratılan modeller için ya gömülü bir simülasyon motoru kullanarak ya da üçüncü parti bir simülasyon yazılımıyla entegrasyon sağlayarak müşterilerine simulasyon imkanı vermeye çalışmaktadır. Bu çalışmada da, bir simülasyon yazılımı ile bir iş süreçleri yönetimi yazılımı ele alınacak ve bu iki yazılımın beraber kullanılabilmesi için entegrasyon sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
Information technology has already gone beyond being a supportive tool for businesses. Strong competition and increased costs force businesses act more efficiently and rapidly, so almost in every business, the operations are carried out in IT platforms where the processes are automated. These platforms are referred to as Business Process Management (BPM) Suites. With this motivation, most companies analyze and reengineer their workflows. At this point, it is vital to be able to monitor current or reengineered business processes with key performance indicators and keep the process flows under control. This introduces a challenge for the management to evaluate how any particular modification to any of the process workflows affects the performance measures. Therefore simulation becomes an essence in the contemporary management of businesses. In practice, major business process management softwares include some kind of simulation environment either as an embedded engine within the modeling component or through third-party integration. In this study a general purpose simulation platform is analyzed and a mapping algorithm is developed to integrate modeling capabilities of a BPM tool with this simulation environment.