The transformation of the 'modern' axis of nineteenth-century İstanbul: Property, investments and elites from Taksim square to Sirkeci station
19. yüzyıl İstanbul'unun 'modern' ekseninin dönüşümü: Taksim-Sirkeci güzergâhında mülkiyet, yatırımlar ve elit'
  1. Tez No: 231900
  2. Yazar: LORANS İZABEL BARUH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDHEM ELDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 505
Özet
Bu doktora tezi, 19. yüzyıl İstanbul'unun ?modern? aksının ?inşa ediliş? hikâyesini birbirini tamamlayıcı üç farklı açıdan değerlendirmekte ve mülk edinme üzerine çıkarılmış kanun ve nizamnameler ile yapılan uygulamaları; kentin merkezinde inşa edilen yeni büro hanları ile apartmanları; ve son olarak da, kişiyi özel ve ticari yaşamındaki devlet müdahalesinden korumayı amaçlayan Tanzimat reformlarından güç alan kapitalist bir elitin yaptığı yatırımları mercek altına almaktadır. Çalışma ayrıca, İstanbul'un kentsel dokusundaki değişimin ne oranda kapitalist düzenin ve bu düzenin öncülüğünü yapan, Osmanlı devlet adamlarından ve ticari burjuvazinin üst katmanlarından oluşan kapitalist elitin yatırımlarından oluştuğunu ölçümleyerek mikro düzeyde test etmekte ve bu dönüşümün güç dengelerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.Böyle bir araştırma ancak farklı metodolojilerin ve yaklaşımların ışığında anlam kazanabilecektir. Kentsel dokunun dönüşümünün hikâyesi disiplinler arası bir yaklaşımla politik, sosyal, ekonomik tarihten ve kurum tarihlerinden faydalanarak yazılmıştır. Bunun yanı sıra kullanılan sayısal yöntem ?modern? bina stokunun, bu stokun tarihsel gelişiminin, binanın fiziksel özelliklerinin ve topografik dağılımının analizinin yapılmasına imkân tanımaktadır. Bu yöntem ayrıca yatırımları ölçümleme yoluyla en önemli yatırımcıların isimlerinin belirlenmesini sağlamaktadır. Söz konusu ailelerin geçmişi hakkında detaylı bir çalışmaya ve ?prozopografik? bir yaklaşıma da yer verilmiştir.Çalışmanın temel kaynaklarını Osmanlı Devlet Arşivi'nden ve Osmanlı Bankası Arşiv ve Araştırma Merkezi, Saint Pierre Kilisesi, Nissim de Camondo Müzesi gibi özel arşivlerden elde edilen belgeler ile dönemin sigorta haritaları ve ticaret yıllıkları oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The ?construction? of the ?modern? axis of nineteenth-century Istanbul is analyzed through its three complementary facets: laws and regulations brought on property ownership including everyday practices; investments in ?new? commercial buildings and apartment blocks at the core of the city; and the capitalist elite, who by taking advantage of the Tanzîmât reforms, which protected people from arbitrary interference in their private and commercial dealings, invested in these buildings. The dissertation tries to investigate, at a micro level, to what extent Istanbul?s urban fabric may have been the product of capitalism and of its elite ?consisting of both Ottoman bureaucrats and of the business elite? as precursors of the modernization process, and sheds light on the power game between different agencies involved in the process.Such an analysis could only be possible through a multiplicity of perspectives and approaches. In an interdisciplinary fashion, political, economic, social, urban and institutional history is used in combination to trace the background of the transformation of the urban fabric. A quantitative approach is also applied to analyze the ?modern? building stock, to follow its evaluation through time, define its peculiarities and trace its topography. This method also helps us to quantify the size of investments and to identify the family names which constitute our sample. To know more about the background of these families a prosopographic approach is also followed.This research is largely based on the sources of the Ottoman State Archive; on sources in private archives, such as the Ottoman Bank Archive and Research Centre, Saint Peter Church or Nissim de Camondo Museum archives; and printed sources such as insurance maps and trade directories.