Effects of motives, volunteer role identity and sense of community on sustained volunteering
Motivasyonlar, gönüllü kimliği ve topluluk hissinin uzun süreli gönüllülük üzerine etkileri
  1. Tez No: 231908
  2. Yazar: PETEK AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FALİH KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı; gönüllü motivasyonları, gönüllü kimliği, topluluk hissi, sosyal sorumluluk ve gönüllülük deneyiminden duyulan tatminin gönüllü çalışmanın uzunluğu ve gönüllü etkinliğine ayrılan zaman üzerindeki etkilerini incelemektir. Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'ndan (TEGV) 294 gönüllü çalışmaya katılmıştır. Beklenenin aksine, topluluk hissi gönüllü çalışma uzunluğunu öngören tek değişken olmuş, değişkenlerin hiçbiri TEGV'de gönüllü çalışma için ayrılan zamanı öngerememiştir. Ek analizler anlama ve koruma motivasyonlarının, topluluk hissinin ve sosyal sorumluluğun gönüllü kimliği için belirleyen olduklarını gösterirken, sadece gelişme motivasyonu ve topluluk hissi gönüllülük deneyiminden tatmin olma düzeyini kestiren değişkenler olmuşlardır. Özetle sonuçlar topluluk hissinin gönüllülük süresiyle azaldığını ve gönüllü kimliğinin ben-yönelimli motivasyonlarla ilişkili olduğunu göstermiştir. Bunun yanında, TEGV gönüllüleri kişisel gelişim ve özgüvenlerini artırma motivasyonuyla gönüllü çalışma yaptıklarında gönüllülük deneyiminden daha çok tatmin olmuşlar, TEGV'de daha çok topluluk hissi olduğunu belirtmişlerdir. Mevcut çalışmanın, topluluk hissi ve sosyal sorumluluğu araştırmaya dahil ederek ve sivil toplum örgütü türünün gönüllülük deneyimi üzerindeki etkisini vurgulayarak gönüllülük yazınına katkı yaptığına inanılmaktadır. Ayrıca bu çalışma Türk gönüllülerinin profilini çıkarmayı ve gönüllülük davranışlarının altında yatan etmenleri belirlemeyi amaçlayan ender çalışmalardan biridir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of volunteer motives, volunteer role identity, sense of community, social responsibility and satisfaction with volunteering experience on length of volunteering and amount of time spent volunteering. 294 volunteers of Turkish Association of Education Volunteers (TEGV) participated in the study. Sense of community was found to be the only predictor of length of volunteering and none of the variables predicted amount of time spent volunteering in TEGV. Additional analyses pointed out that understanding and protective motivations, sense of community and social responsibility were determinants of volunteer role identity whereas enhancement motivation and sense of community were the only variables predicting satisfaction with volunteering experience. Overall, results showed that sense of community decreased with duration of volunteering and strength of volunteer role identity was related to self-oriented motivations, shaped by a general tendency to help others and feelings of belonging to the group. In addition, TEGV volunteers felt more satisfied if they volunteered for personal development and to enhance self-esteem, and felt stronger sense of community in TEGV. The present study is believed to contribute to volunteering literature by including sense of community and social responsibility to the study and emphasizing the effect of the type of non-governmental organization on volunteering experience. Besides, the study is one of the few studies attempting to provide a profile of Turkish volunteers and to determine the factors underlying their volunteering behaviors.