Kant's mind and its matter
Kant'ın zihni ve maddesi
  1. Tez No: 231912
  2. Yazar: FATOŞ BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KILINÇ, PROF. DR. STEPHEN VOSS, YRD. DOÇ. DR. SUN DEMİRLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Zihin ve vücut iletişimi felsefenin ve bilimin uzun zamandan beri süregelen bir sorunudur. Zihin gibi materyal olmayan bir şeyin vücut gibi materyal olan bir şeyde bir yol bulup kendisini ifade etmesi kafa karıştırıcı bir durumdur. Tecrübenin öznesi hem materyal bir vücuda hem de kendisine duyguları, algıları, düşünceleri, vb. sağlayan zihne sahiptir. Kant bu benliğin iki yönünü birbirinden ayırt eder: deneyimsel ve özsel. Deneyimsel benlik bu bahsedilen zihinsel fenomenlerin makamıyken özsel benlik benliğin bilinemeyen kısmıdır. Farklı düşünürlerin vücudun kalp gibi farklı organlarıyla zihni ilişkilendirme çabalarına rağmen, daha sonraları zihnin barındığı organın beyin olması gerektiği düşünülmüştür. İlginçtir ki, Kant'ın deneyimsel benlikle ilgili fikri zihinsel olanın bu şekilde düşünülmesine bir şekilde bağlıdır. Kant'ın Critique of Pure Reason kitabında yer alan zihin teorisinde deneyimsel benliğin maddesine dair hiçbir açık düşünce belirtmemesine rağmen, söz konusu teorisinin bazı özellikleri Kant'ın Anthropology from a Pragmatic Point of View kitabından alınan bazı pasajlarla birlikte Kant'ın teorisinin zihni beyne yerleştirdiğini önerir. Dahası bu durum Kant'ın deneyimsel benlik teorisini fizikselcilikle bağdaştırılabilir kılar.Beyin hakkında yıllardır araştırma ve çalışmalar yapılmaktadır. Nöropsikoloji ve bilişsel bilim gibi yeni çalışma alanları beyni keşfetmek için yeni yollar açmış durumdadır. Biyoloji ve psikoloji gibi alanlar da beynin yapısını, fonksiyonlarını, vb. çalışmaktadırlar. Ben bu tezde bu çalışmalardan beyin görüntüleme ve beyin lezyonlarıyla ilişkili olan bazılarının bulgularından faydalanıyorum. Bunu yapmamın nedeni zihinsel fenomenlerin fiziksel fenomenlerle bağlantılı olduğu düşüncesini güçlendirmek. Bu çalışmalar zihin ve beyin arasındaki ilişkiyi beynin aktivitesinin kaydı ya da bir kişinin bir kafa darbesinden sonraki zihinsel fonksiyonlarındaki değişimin gözlenmesi gibi bilimsel bulgularla vurguluyorlar. Bu çalışmalar deneyimsel benliği açıklamada beyin araştırmalarının gereksinimini göstermek için kullanılmıştır. Ayrıca, Kant'ın pozisyonunun fizikselcilikle bağdaştırılabilmesi bu çalışmaların bulgularıyla da bağdaştırılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Mind and body interaction has been a problem of philosophy and science for years. It is puzzling how the mind, which is something immaterial, finds a way to express itself in the material body. The subject of experience has both a material body and mind, which provides him with feelings, perceptions, thoughts, etc. Kant distinguishes between two aspects of this self: the phenomenal and the noumenal. The phenomenal self is the seat of mental phenomena while the noumenal self is the unknowable aspect of the self. Although different thinkers have speculated that various bodily organs such as the heart might be associated with the mind, it was later thought that the organ where it resided must be the brain. Interestingly, Kant?s account of the phenomenal self has some relationship to such a view of the mental. His account of the mind in the Critique of Pure Reason does not explicitly state anything about the matter of the phenomenal self, yet some aspects of the account in question taken together with some passages from Anthropology from a Pragmatic Point of View suggest that Kant?s account places the mind `within? the brain. Moreover, this situation makes Kant?s account of the phenomenal self compatible with physicalism.The brain has been the subject of a great deal of research. New fields of study such as neuropsychology and cognitive science have opened a way of exploring the brain. Other fields of study such as biology and psychology also have studied the structure, functions, etc. of the brain. In this thesis I make use of the findings of some of those studies related to brain imaging and brain lesions. The reason why I use those studies is to strengthen the idea that mental phenomena are linked with physical ones. They emphasize the relationship between the mind and the brain by scientific findings such as recording brain activity or observing changes in one?s mental functioning after a lesion in the brain. Those studies are used to show the need of investigating the brain to explain the phenomenal self. Moreover, Kant?s position as compatible with physicalism is also compatible with the findings of those studies.